Legenda Amityville

Na hasło „nawiedzony dom” większość fanów horrorów odpowie Amityville. Do posiadłości na Long Island do dzisiaj przyjeżdżają amatorzy mocnych wrażeń. Problem jednak w tym, że tam nie straszy!

Był 14 listopada 1974 roku kiedy dyżurny ofi­cer poli­cji w Suf­folk County ode­brał zgło­sze­nie od nie­ja­kiego Joey’a Yeswit’a z Ami­ty­ville. Młody człowiek roztrzęsionym głosem informował, że w domu, z którego dzwoni znajdują się ciała należące do rodziny jego przyjaciela. Wszyscy nie żyli. Policja była na miejscu zbrodni już po 10 minutach. Wielu doświadczonych funkcjonariuszy po raz pierwszy widziało taką jatkę. Nikt wówczas nie przypuszczał, że posiadłość przy Ocean Ave­nue 112 stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych domów na świecie. Domu, w którym rzekomo straszy…

Bomba z opóźnionym zapłonem

Amityville to małe miasteczko w hrabstwie Suffolk w stanie Nowy Jork. Dziś liczy 9,5 tys. mieszkańców, czterdzieści lat temu kilkanaście razy mniej. Państwo DeFeo zamieszkali na przedmieściach Long Island w roku 1964. Do posiadłości w Amityville wprowadzili się z czwórką swoich dzieci (dwiema córkami i dwoma synami). Trzeci syn urodził się już w Amityville.

 

Ronald DeFeo był człowiekiem bardzo porywczym. Często pił i bił swoją żonę. Louise z kolei nie stawiała oporu tylko popijała drinki i paliła papierosy znieczulając się na domową psychozę. Oczywiście cierpiały na tym dzieci. Ronald nie oszczędzał nawet ich. Najbardziej obrywało się najstarszemu synowi, Rolan­dowi Junio­rowi, na którego wołano Butch. Impul­sywny i skory do prze­mocy ojciec wyładowywał na nim każdą złość.

Kiedy Butch dorósł często popadał w konflikt z prawem. Handlował narkotykami, od których się zresztą uzależnił. Brał heroinę i LSD. Nadużywał przy tym alkoholu. W domu często wdawał się w bójki z ojcem. Kiedyś nawet będąc świadkiem awantury rodziców, podszedł do ojca, przystawił mu strzelbę do głowy po czym nacisnął spust. Broń nie była naładowana. Butch odwrócił się i wyszedł, pozostawiając przerażonego ojca.

Apogeum konfliktu nastąpiło w roku 1974. 14 listopada około trzeciej nad ranem Butch wszedł do sypialni swoich rodziców. W ręku trzymał strzelbę. Tym razem nabitą. Pierwsze dwa strzały oddał w kierunku śpiącego ojca. Kiedy krzycząca matka próbowała sięgnąć do szafki nocnej po pistolet, zastrzelił również ją. Następnie przeszedł się po domu i zabił swoje rodzeństwo: siostry Dawn (18 lat) i Allison (13 lat) oraz braci Marca (12 lat) i Johna Matthewsa (9 lat). Najdziwniejsze było to, że wszyscy zginęli w swoich łóżkach. Nikogo nie wystraszyły strzały. Nikt nie próbował uciekać.

„To działo się tak szybko…”

Po dokonanej rzezi, Butch wziął prysznic, przebrał się i jakby nigdy nic pojechał do salonu swojego dziadka, w którym pracował. Spędził tam czas do godz. 13., po czym spotkał się ze swoją dziewczyną, a następnie kumplami w pobliskim barze. Wszystkim powtarzał, że przez cały dzień nie może się dodzwonić do domu. Wreszcie poprosił kolegę, żeby sprawdził co się stało. Kiedy Joey Yeswit zobaczył ciała natychmiast zawiadomił policję. Na początku nie było jasne kto strzelał?

Butch utrzymywał, że jego rodzina miała paść ofiarą mafii, a jemu samemu wielokrotnie grożono. Na pierwszy rzut oka ta wersja nie wzbudzała podejrzeń i spro­wa­dziła docho­dze­nie na fał­szywe tory. Szybko jednak połączono puste pudełko po nabojach w pokoju Butcha z kalibrem broni, z której strzelano. Po kilku fortelach jakie zastosowali przesłuchujący go śledczy, Butch przyznał się do wszystkich morderstw. „To działo się tak szybko. Jak już zacząłem to nie mogłem przestać” powtarzał.

Amityville w roku 1973

Proces Butcha ruszył w październiku 1975 r. William Weber, obrońca, za wszelką cenę chciał udowodnić niepoczytalność swojego klienta. Do zabójstwa miały go nakłonić „jakieś głosy” w jego głowie. Biegli psychiatrzy nie potwierdzili jednak choroby psychicznej. Dr Harold Zolan stwierdził, że pomimo tego, iż DeFeo zażywał LSD i heroinę oraz miał antyspołeczne zaburzenia osobowości, był świadomy w chwili popełniania przestępstwa. Butch został skazany na kilkukrotne dożywocie.

Choć przerażająca, to jednak nie historia rodziny DeFeo rozsławiła dom w Amityville na cały świat. O posiadłości na obrzeżach Long Island zrobiło się głośno za sprawą pięcioosobowej rodziny Lutzów, która wprowadził się do domu kilkanaście miesięcy po tragicznych wydarzeniach. 28-letni George Lutz prowadził firmę geodezyjną, a jego żona Kathy zajmowała się wychowywaniem dzieci. Wiedzieli co wydarzyło się w domu, jednak cena nieruchomości była tak okazyjna, że żal było nie skorzystać. Zaledwie po 28 dniach uciekli z niego, twierdząc, że jest… nawiedzony.

Filmowa kariera Amityville

O całej sprawie szybko dowiedziały się media. Lutzowie twierdzili, że przez cały okres ich pobytu czuli obecność nieznanej siły. Nocami słychać było dziwne dźwięki i hałasy, a nawet szepty i tupot stóp. Drzwi i okna otwierały się same. Ze ścian miał spływać rodzaj zielonego śluzu, choć nikt nie wiedział czym jest i skąd się bierze. W całym domu czuć było odór zgnilizny, a na oknach kłębiły się roje much, i to pomimo niskiej temperatury na dworze.

To nie wszystko. Jedna z córek Lutzów miała być nawiedzana przez ducha zabitej dziewczynki. Domownikom zaczęły ukazywać się zakapturzone tajemnicze postaci, a żonie Lutza podobno podczas snu zdarzyło się lewitować wysoko nad łóżkiem. George Lutz skarżył się, że ogarniały go obsesyjne myśli o zabiciu swojej rodziny. Popadł w apatię, przestał się myć, golić i właściwie zupełnie upodobnił się do DeFeo. Nie pomogły nawet odwiedziny miejscowego księdza, któremu nie udało się odprawić zaplanowanych egzorcyzmów.

Łatwo sobie wyobrazić, że takiej historii długo nie dało się ukryć. We wrześniu 1977 roku ukazała się książka Jay’a Ansona pt. „The Amityville Horror”. Zawierała wspomnienia rodziny Lutzów z 28-dniowego pobytu w nawiedzonym domu. Natychmiast odniosła sukces i stała się bestsellerem (sprzedała się w milionie egzemplarzy). Dwa lata później na jej podstawie Stuart Rosenberg nakręcił film „The Amityville Horror”, który zapoczątkował serię kontynuowaną zresztą do dziś.

Film okazał się kinowym przebojem. W samych tylko Stanach Zjednoczonych zarobił ponad 86 mln dolarów i przez rzesze fanów na całym świecie zyskał status kultowego. Wspaniała ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Lalo Schifrina była nawet nominowana do Oscara. Szybko powstały więc kolejne części: Amityville II: Opętanie (1982), Amityville III: Demon (1983), Amityville 4: Ucieczka Diabła (1989), które w mniejszym lub większym stopniu opowiadały o losach rodzin zamieszkujących nawiedzony dom. Na czwartej części nie zakończono jednak serii. W dalszej kolejności pojawiały się: Klątwa Amityville (1990), Amityville 1992: Najwyższy czas (1992), Amityville Horror: Następne pokolenie (1993) i Amityville: Drzwi do piekła (1996). Poza pierwszą częścią, pozostałe produkcje należały raczej do horrorów klasy B, a wiele z nich kręcono tylko z myślą o dystrybucji na kasetach video. W 2005 roku Andrew Douglas nakręcił „Amityville” remake oryginału z 1979 roku, a ostatni film, którego fabuła powiązana jest tą historią to niskobudżetowa produkcja „The Amityville Asylum” z 2013 r.

Pożywka dla fanów

Dzięki hollywoodzkim scenarzystom dom w Amityville stał się chyba najbardziej znanym nawiedzonym domem na świecie. Jest tylko jeden problem. Okazało się, że tak naprawdę to nic się tam nie dzieje, a duchy mieszkańcy domu oglądają tylko w telewizji. Zaraz po ogromnym sukcesie książki, przy Ocean Avenue 112 pojawili się badacze zjawisk paranormalnych. Ed i Lorraine Warrenowie utrzymywali, że słyszeli w domu dziwne głosy, a nawet stanęli oko w oko z duchem Ronalda DeFeo. Żadna inna ekipa badaczy tego nie potwierdziła, wręcz przeciwnie – dochodzili do wniosków, że rzekome nawiedzenie to jedna wielka mistyfikacja. I tak było.

Opisane w książce części domu, które rzekomo zostały zniszczone przez siły nieznanego pochodzenia, w rzeczywistości pozostawały nietknięte. W 1979 roku William Weber, obrońca Ronalda DeFeo Jr. przyznał, że sprawa Amityville to jedno wielkie oszustwo. Lutzowie mieli być z nim w zmowie, aby uwiarygodnić wersję o tym, że jego klient padł ofiarą choroby psychicznej za sprawą bliżej nieokreślonego czynnika. Czemu zgodzili się na mistyfikację? Potrzebowali pieniędzy, a wiedzieli, że na niczym nie zarabia się tak dobrze jak na rozgłosie. George Lutz przyznał się kiedyś, że na sprzedaży praw do książki zarobili 900 tysięcy dolarów.

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet Film. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej  portalu.

Dodaj komentarz