Alcatraz. Wyspa rygoru i dyscypliny

onet logo

W tym roku mija  58 lat od czasu kiedy Alcatraz opuścili ostatni więźniowie. Najsłynniejsze więzienie świata do dziś skrywa jednak tajemnice, których nie jesteśmy w stanie rozwiązać.

Już świtało kiedy 12 czerwca 1962 r. klawisze rozpoczęli obchód po celach i zaczęli liczyć więźniów. Nie było w tym niczego nadzwyczajnego, bowiem w Alcatraz robiono to aż 12 razy na dobę, a po raz pierwszy już o 5 rano. Jak się okazało, nie był to jednak zwykły poranek. Kiedy strażnik podszedł do celi Franka Morrisa i nakazał mu wstać, ten nie zareagował. Zirytowany nieposłuszeństwem otworzył kraty celi i wtargnął do środka, próbując złapać śpiącego za czuprynę włosów. O dziwo, te zostały mu w ręku, a z łóżka potoczyła się sztuczna głowa zrobiona z mieszanki mydła, papieru toaletowego i fragmentów betonowego gruzu. Natychmiast wszczęto alarm. Z Alcatraz zbiegł więzień. Jak się okazało nie on jeden. Brakowało również braci Johna i Clarence’a Anglinów. Uciekinierów nie odnaleziono do dzisiaj.

Owa ucieczka z Alcatraz to najbardziej rozpowszechniony epizod historii amerykańskiego więzienia o zaostrzonym rygorze. Nie bez przyczyny. Wszyscy przechwalali się bowiem, że nie da się stamtąd uciec. Oficjalnie tej trójce również. Raport mówi o tym, że nie mieli szans dopłynąć do brzegu i utonęli w morskich głębinach. Czemu więc nadal prowadzone jest śledztwo w tej sprawie? Więzienie Alcatraz skrywa znacznie więcej tajemnic. 21 marca mija dokładnie 50 lat od jego zamknięcia.

alcaraz4

Kosz ze zgniłymi jajami…

Malutka wysepka w Zatoce San Francisco już w XIX wieku przyciągała uwagę. Hiszpańscy odkrywcy nazwali ją Wyspą Pelikanów, Amerykanie zaś Skałą (The Rock). Nic dziwnego. Skaliste ukształtowanie terenu, a wokół zdradliwe i pełne wirów wody zatoki sprawiały, że stawała się naturalnym więzieniem. Woda ma tam zaledwie siedem stopni Celsjusza, a do lądu jest prawie półtora kilometra – nawet najlepszy pływak nie ma szans dopłynięcia w takiej temperaturze. Wyspa trafiła w ręce Amerykanów w 1851 r. (wcześniej należała do Hiszpanii) i już dziesięć lat później została zagospodarowana na więzienie wojskowe, w którym podczas wojny secesyjnej przetrzymywano Konfederatów.

Początki Alcatraz jako więzienia federalnego sięgają roku 1934. Wówczas to amerykański Departament Sprawiedliwości przejął twierdzę wojskową i przekształcił ją w zakład karny o zaostrzonym rygorze. Głównie dla wyjątkowo brutalnych przestępców i więźniów, którzy sprawiali problemy w innych placówkach. Początkowy eksperyment sprawdził się na blisko trzydzieści kolejnych lat, a więzienie zyskało „złą” sławę wśród przestępców.

Nowy naczelnik, James A. Johnston, był szanowanym pracownikiem służby więziennej. Współpracowników dobierał bardzo starannie. Mianowicie prosił innych naczelników o listę najbardziej zasłużonych strażników i to im proponował pracę. Mieli to być najlepsi z najlepszych, nomen omen do pracy z najgorszymi z najgorszych. Pierwszymi osadzonymi byli bowiem więźniowie amerykańskich zakładów, którzy sprawiali największe problemy. W Alcatraz mieli spokornieć. Jak mawiał Johnston „Alcatraz to kosz ze zgniłymi jajami, a moim zadaniem jest pilnowanie, by smród nie wydostał się na zewnątrz”.

alcaraz3

O ile w pozostałych więzieniach jeden strażnik przypadał na 12 osadzonych, w Alcatraz zaledwie na trzech. Więźniowie nadzorowani byli do granic możliwości, a o panującym rygorze sami przestępcy opowiadali sobie legendy. Pałki i pięści strażników nie służyły do ozdoby, a były przez nich nad wyraz gorliwie wykorzystywane. Nie stroniono od karcerów, a dodatkową uciążliwością był fakt, że każdy penitencjariusz posiadał oddzielną celę, co w praktyce ograniczało możliwości rozmowy. Oczywiście mity jakie narastały wokół tego miejsca działały tylko na korzyść strażników.

Bitwa o Alcatraz

W sumie przez mury Alcatraz przewinęło się blisko 1500 przestępców. Były wśród nich prawdziwe „sławy” kryminalnego półświatka jak Floyd Hamilton, kierowca Bonnie i Clyde’a, Doc Barker, członek gangu Mamy Barker, czy Robert Stroud, lepiej znany jako Ptasznik z Alcatraz. Najbardziej rozpoznawalnym osadzonym był jednak Al Capone, gangster włoskiego pochodzenia, który siał strach na ulicach Chicago. W związku tym, że wszędzie udawało mu się przekupić strażników, by nie narzekać na warunki bytowe podczas odsiadki, zesłano go do Alcatraz. Tam już się nim zajęto. Każdego dnia musiał czyścić toalety po innych współwięźniach. Po kilku latach pobytu, ze względu na zły stan zdrowia,  przeniesiono go do więzienia w południowej Kalifornii.

Ostra dyscyplina i surowe warunki sprawiły, że w latach 40. doszło nawet do buntu więźniów. Jego prowodyrem był Bernard Coy, odsiadujący karę 25 lat więzienia za napad na bank. 2 maja 1946 roku zamiatał podłogę w więziennej kuchni, kiedy zobaczył jak strażnik przeszukuje innego więźnia pracującego w kuchni, Martina Hubbarda, zarzucając mu kradzież. Niewiele myśląc obaj osadzeni zaatakowali strażnika, obezwładnili go, a następnie uwolnili z cel swoich dwóch kolegów. Rozentuzjazmowani więźniowie zaczęli atakować niczego nie spodziewających strażników, odbierając kilku z nich broń.

alcaraz1

Byli zabici i ranni. Niektórych zamknięto w celach jako zakładników. Horda zbuntowanych więźniów chciała wydostać się na zewnątrz budynku, na przeszkodzie stanął im jednak zacięty zamek w drzwiach. „Uwięzieni” zbiegowie zaczęli więc demolować wnętrze, a kiedy zdali sobie sprawę, że sytuacja jest beznadziejna zaczęli myśleć o negocjacjach.

Uzbrojeni strażnicy zerwali jednak prowadzone rozmowy, wyłączyli prąd, wrzucili kilka granatów i pod osłoną nocy rozpoczęli szturm. Doszło do wymiany ognia, a przywódcy buntu (wspomniani Bernard Coy i Martin Hubbard oraz Joe Cretzer) zostali zastrzeleni w wymianie ognia. Dwóch pozostałych, którzy strzelali do strażników, schwytano i skazano na karę śmierci. Innego, ze względu na młody wiek (miał 19 lat) skazano na dożywocie. Więcej buntów nie było. Oprócz więźniów, w bitwie o Alcatraz, jak często określa się to wydarzenie, zginęło w sumie dwóch strażników, a 18 zostało rannych.

Stąd nie ma ucieczki!?

Nie każdy więzień chciał jednak mordować i wszczynać burdy, by wydostać się z niewoli. Problem jednak w tym, że Alcatraz uchodziło za więzienie, z którego nie ma ucieczki. Nie tylko ze względu na wspomniane warunki terenowe, ale i konstrukcję samego budynku, w którym przetrzymywani byli osadzeni. Żadna z cel nie przylegała bezpośrednio do zewnętrznych ścian. Wszystkie otwory prowadzące na zewnątrz zostały zabetonowane. W okna wstawiono grube kraty, a pokoje, z których obsługa obserwowała więźniów nie były dla nich widoczne. Wprowadzono także zdalnie sterowane bramy i wykrywacze metalu, co na tamte czasy było bardzo nowoczesnym rozwiązaniem.

Alcatraz, Historicon

Nawet to nie powstrzymało śmiałków przed zaryzykowaniem. W ciągu 29 lat istnienia więzienia odnotowano 14 prób ucieczek z udziałem 34 więźniów. Większość zbiegów złapano, nie wszystkich jednak żywych. Dziewięciu zostało zastrzelonych przez strażników, a czterech utonęło w wodach Zatoki San Francisco.

Okoliczności ucieczek były różne. 23 maja 1938 roku, Rufus Franklin, Thomas Limerick i James Lucas zabili strażnika młotkiem, wyniesionym potajemnie z więziennego warsztatu, i zaczęli uciekać w zatoki. Dwóch z nich zastrzelili strażnicy z wież, pozostały przy życiu Lucas został otoczony przez strażników i zmarł następnego dnia, na skutek odniesionych ran.

O mały włos a udałoby się uciec Johnowi Gilesowi. Przez wiele miesięcy pracował on w więziennej pralni, kradnąc co jakiś czas części amerykańskiego munduru, aż udało mu się skompletować mundur sierżanta. 31 lipca 1945 roku w czasie pracy założył go na siebie i wykorzystując zamieszanie przy rozładunku statku, jakby nigdy nic wszedł na pokład. Strażnicy zorientowali się jednak, że coś jest nie tak i zamiast na ląd skierowali łódź na pobliską wysepkę Andel Island, gdzie już czekała na niego uzbrojona eskorta.

Wykopana droga do wolności

Najsłynniejsza próba ucieczki należy jednak do Franka Morrisa i braci Johna i Clarence’a Anglinów, którzy zbiegli z Alcatraz w nocy z 11 na 12 czerwca 1962 r. Jej inicjator, Frank Morris, trafił na wyspę 18 stycznia 1960 r. za… wielokrotne próby ucieczek z innych zakładów. Wydawać by się mogło, że ucieczkę z więzienia, z którego nie można uciec, potraktował wręcz ambicjonalnie. Do całej akcji wtajemniczeni byli dwaj bracia odsiadujący wyrok za napady na banki, których Morris poznał w więzieniu w Atlancie, oraz Allen West, kolega Franka z celi obok. Planowanie i organizacja całego przedsięwzięcia trwały 18 miesięcy.

alcaraz6

Najciekawsze jest to, że wszystkie potrzebne rzeczy udało im się ukraść bądź pozyskać od współwięźniów bez najmniejszej wiedzy strażników. Zatrudniali się do prac w różnych miejscach by zdobywać potrzebne im materiały. Plan był bowiem niezwykle skomplikowany i zakładał zaprojektowanie i wytworzenia pomysłowych narzędzi, którymi każdy z więźniów miał wydrążyć dziurę w okolicy kratki wentylacyjnej, tak aby być w stanie przecisnąć się przez nią do głównego szybu. Jak się okazało najbardziej przydatne do tego były metalowe łyżki, które wykradli z więziennej stołówki. Nasiąknięte wodą morską ściany nie stanowiły większego problemu.

Aby nie wzbudzać podejrzeń strażników, każdy ze zbiegów miał przygotować manekina na swoim łóżku, zrobionego z mieszanki mydła, papieru toaletowego i resztek betonowego gruzu, który pozostawał odpadkiem z drążonych w ścianie otworów. By wyglądały na bardziej realistyczne pomalowano ich głowy specjalną farbą i przyklejono włosy, zebrane potajemnie z więziennego zakładu fryzjerskiego. Kiedy Morris i Anglinowie wydostali się ze swoich cel (West został, bo nie zdążył wydrążyć otworu na czas) wywiercili otwór w dachu, za pomocą spreparowanej maszynki do golenia i ukradzionego silniczka od wentylatora, a następnie niezauważeni przez nikogo przedostali się do wybrzeża.

Nie zamierzali oczywiści płynąć o własnych siłach. Ze skradzionych płaszczy przeciwdeszczowych przygotowali zawczasu prowizoryczny ponton, który napompowali za pomocą miechu od akordeonu. Pod osłoną nocy wskoczyli do wody i odpłynęli. Ich nieobecność zauważono dopiero o 5 rano, podczas przeliczania więźniów. W oficjalnym raporcie czytamy, że wszyscy trzej utonęli w Zatoce San Francisco. Ich ciał nigdy jednak nie odnaleziono.

W oczekiwaniu na nieoczekiwane

Ucieczka z 1962 roku urosła do rangi jednej z najbardziej znanych, wciąż nierozwiązanych zagadek kryminalnych w historii Stanów Zjednoczonych. Jeśli bowiem uznano ich za zmarłych, dlaczego nadal prowadzi się śledztwo w tej sprawie, a funkcjonariusze przyznali niedawno, że formalnie zostanie zakończone dopiero wówczas, gdy najmłodszy z uciekinierów skończy 99 lat. Z jednej strony uznanie zbiegów za martwych rozwiązało wiele ówczesnych problemów – szybko kończyło papierkową robotę strażników oraz nie podważało autorytetu najbardziej surowego więzienia w Ameryce.

Wiele osób wierzy jednak, że cała trójka przeżyła i ma (lub miała) się dobrze. Legenda jaka obrosła wokół tego wydarzenia (m.in. za sprawą filmu z Clintem Eastwoodem, który w „Ucieczce z Alcatraz” z 1979 r. wcielił się w rolę Franka Morrisa) żyje własnym życiem.

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet.pl. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej  serwisu.

Dodaj komentarz