Polski bohater Ameryki

onettechnowinki

Życiorys generała Zdzisława Starosteckiego z powodzeniem mógłby posłużyć za scenariusz przynajmniej kilku filmów. W czasie wojny walczył na wielu frontach, znokautował przełożonego i nie raz cudem uniknął śmierci. Na emigracji z kolei zasłużył się jako jeden z konstruktorów systemu obrony USA, mając na karku szpiegów PRL.

20 listopada Polskę opuści ostatnia bateria rakiet Patriot, które stacjonowały u nas od ponad dwóch lat. Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło zmienić założenia programu i zamiast rakiet bojowych będziemy mieli teraz na szkoleniach amerykańskie samoloty. Żołnierze ze Stanów Zjednoczonych stacjonowali u nas m.in. w Ustce, Toruniu i Morągu, gdzie ćwiczyli razem z naszymi rodakami. Miało to oczywiście związek z trwającymi w Polsce pracami nad tworzeniem tarczy antyrakietowej. Niewykluczone, że w przyszłości nasz rząd zakupi do tego celu właśnie system Patriot. Warto przy tej okazji wspomnieć jednego z konstruktorów rakiet, generała Zdzisława Starosteckiego. Nazwisko brzmi dziwnie polsko? Bo takie jest. Twórca Patriotów był naszym rodakiem, zanim trafił jednak do Ameryki los rzucał go na odkupione krwią fronty II wojny światowej.

Wojenna zawierucha

Zacznijmy zatem od początku. Zdzisław Starostecki urodził się 8 lutego 1919 w Łodzi, w rodzinie z wojskowymi tradycjami. Ojciec, na co dzień oficer policji, bardzo chciał, by jego syn kontynuował rodzinne zainteresowania. Zbigniew nie do końca podzielał ten entuzjazm, jednak po przeprowadzce do Grudziądza, zgodził się na szkolenie w Korpusie Kadetów. Raczej po to, by sprawić przyjemność ojcu i mieć święty spokój. Wysłano go więc do Chełma na Lubelszczyźnie. Tam jednak zastał go wrzesień 1939 roku i wybuch II wojny światowej. Z zastanawiającego się nad przyszłością młodzieńca stał się żołnierzem walczącym o ojczyznę. Jak przyznał w jednym z wywiadów „walka była oczywistym obowiązkiem, nawet dla zapamiętałego cywila. Nikt nie nazywał tego patriotyzmem, było jasne, że tak trzeba”.

I tak trafił do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. Wziął udział w bitwie pod Kockiem, ostatniej bitwie obronnej kampanii wrześniowej, gdzie trafił w ręce Niemców. Miał dużo szczęścia, które nie raz jeszcze da o sobie znać. Nie zginął, lecz dostał się niewoli. Zdeterminowany do granic możliwości uciekł jednak już po dwóch tygodniach i przedostał się do Warszawy, gdzie działał w konspiracji.

Po raz drugi w ręce wroga wpadł w na przełomie 1940 i 1941 roku kiedy próbował się dostać na Zachód. Jedna z dróg przerzutu wiodła przez Rumunię. Wpadł na granicy radziecko-węgierskiej, gdzie NKWD uznało go za szpiega Stanów Zjednoczonych. Tym razem miał mniej szczęścia, zesłano go do łagru z wyrokiem 8 lat. Najpierw wylądował w okolicach dorzecza Peczory, później przeniesiono go do kopalni złota w Kołymie. Co ciekawe, poznał tam Aleksandra Swanidze (szwagra Stalina), z którym się nawet zaprzyjaźnił. Był w szoku, że sowiecki dyktator na łagry skazuje nawet członków własnej rodziny (Swanidze twierdził, że śmierć Jekatieriny, jego siostry, to sprawka Stalina). Z obydwu obozów próbował zresztą uciec. W pierwszym został złapany, w drugim widząc, że nie ma szans na przeżycie na pustkowiu, sam zawrócił.

Kiedy sytuacja polityczna uległa zmianie (układ Sikorski-Majski) i Polaków wypuszczano na wolność, Starostecki trafił najpierw do Iranu, a następnie do Iraku, gdzie w 1942 r. trafił do 4. Pułku Pancernego „Skorpion”. Po kilku miesiącach walk jego oddział wysłano do Egiptu, a stamtąd do Włoch, gdzie walczył pod Monte Cassino. Ten epizod wojny odkupił zresztą wyjątkowo boleśnie. Melchior Wańkowicz napisał w książce „Bitwa o Monte Cassino”, że to porucznik Jan Kochanowski ze szwadronem czołgów zdobył wyjątkowo trudny przyczółek „Widmo”, podczas gdy Starostecki wyjawił po latach, że porucznik nakazał odwrót, a rozkaz do ataku wydał on sam. Mało tego, zakomunikował Kochanowskiemu, że przejmuje dowodzenie, a kiedy ten chciał mu wyrwać mikrofon, by nie komunikował się z innymi czołgami, został uderzony. Spór w tej kwestii ciągnął się przez wiele lat.

Od tokarza do inżyniera

To nie był koniec wojennych zmagań. W kwietniu 1944 r. pod Bolonią Starostecki został ranny, a lekarze cudem uratowali mu nogę. Kolejny rok spędził na rehabilitacji. Został awansowany na stopień porucznika, a za zasługi otrzymał odznaczenia Virtuti Militari i Krzyż Walecznych. Po wojnie wraz z żoną przeniósł się do Londynu, gdzie urodziło im się dwóch synów. W 1952 r. wraz z rodziną wyjechał jednak do Stanów Zjednoczony, gdzie na stałe osiadł w podnowojorskim Harrison.

Początki nie były łatwe. Pracował jako tokarz. Z czasem otrzymał posadę kreślarza w Edison Laboratories. Kwalifikacje z Londynu w postaci studiów handlu zagranicznego okazały się nieprzydatne w Ameryce, toteż zapisał się na studia wieczorowe politechniki Stevens Institute of Technology. Jak sam przyznaje, siedem lat studiów i pracy w tym samym czasie, to dla jego rodziny czas wielu wyrzeczeń. Ale opłaciło się. Z tytułem inżyniera w kieszeni, w 1960 roku trafił do Centrum Badań Obronnych Armii USA.

Jak sam wspominał nie było łatwo, ale na jego korzyść działały zasługi z czasów wojny i nieposzlakowana opinia w Edison Laboratories. Początkowo trafił do jednostki pracującej nad budową pocisków do dział, by następnie zająć się rakietami przeciwpancernymi. Po 20 latach dorobił się własnego 40-osobowego zespołu, którego został szefem. W latach osiemdziesiątych pracowali nad pierwszą samonaprowadzającą antyrakietą, która byłaby zdolna do niszczenia pocisków średniego i dużego zasięgu i to na wysokości przeznaczonej dla samolotów. I tak powstał  PATRIOT (Phased Array Tracking to Intercept of Target), jeden z najskuteczniejszych systemów obrony na świecie. W 1989 roku system wszedł na wyposażenie armii amerykańskiej, a wraz z kolejnymi latami znalazł zastosowanie  m.in. w Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Japonii, Niemczech i Korei Południowej.

Sam Zdzisław Starostecki jest autorem konstrukcji głowicy rakiety. Wielokrotnie był za to odznaczany i honorowany. Listy z osobistymi podziękowaniami słali do niego prezydenci Stanów Zjednoczonych. 11 listopada 2009 roku został mianowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stopień generała brygady. Jednak ze względów zdrowotnych nie był w stanie przybyć na uroczystość.

W cieniu afery szpiegowskiej

W czasie pracy dla amerykańskiego rządu nie obyło się bez sytuacji kryzysowych. Jedną z nich była kradzież dokumentów dotyczących systemu Patriot przez… agenta wywiadu PRL. Mimo powszechnej w Polsce opinii, że za całą akcją stał major Marian Zacharski, Starostecki zdementował te doniesienia, podkreślając, że to podpułkownik Zdzisław Przychodzień ukradł Amerykanom dokumenty.

Przychodzień miał podawać się za biznesmena z PRL. Aby zbliżyć się do rządowych projektów zawiązał bliskie relacje z małżeństwem Jamesa Harpera i Rudy Schiller zatrudnionych w firmie „System Controls” w Kalifornii. Udało mu się uwieść Rudy i wykorzystywać ją do swoich celów. Starostecki uważa, że wykradając dokumenty musiała działać świadomie, zdając sobie sprawę, do jakich celów mogą posłużyć.

Po tej akcji zaczęły się kłopoty. Polskie pochodzenie zarówno szpiega jak i okradzionego inżyniera sprawiło, że Amerykanie podejrzewali go o współpracę. Na łamach „Tygodnika Powszechnego” tak wspominał tamte czasy:

– Ponieważ na rysunkach był mój podpis, zaczął się dla mnie koszmar na jawie. Pewnego dnia zjawiło się u mnie w pracy dwóch agentów FBI. Poprosili o rozmowę w obecności szefa ochrony placówki. Okazało się, że wykradziono 17 rysunków głowicy sygnowanych przeze mnie. FBI szybko ustaliła, że z Harperami przyjaźnił się „biznesmen” Przychodzeń. Zastanawiająca była zbieżność jego i mojego polskiego pochodzenia. Okazało się, że na obu biegunach afery są Polacy: konstruktor i szpieg. Sytuacja budziła oczywiste podejrzenia. Musiałem cierpliwie je rozwiewać podczas wielu długich spotkań. Pokazywano mi podczas nich jakichś facetów w różnych sytuacjach i miejscach: przy samochodzie, przy pniu drzewa (jak się okazało, w lesie pod Waszyngtonem) i w innych nierzucających się w oczy sytuacjach. Nie rozpoznałem nikogo. Mężczyźni byli agentami PRL-owskiego wywiadu – opowiadał generał. Na szczęście całą sprawę udało się wyjaśnić.

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet Technowinki. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej serwisu.

Dodaj komentarz