Martwi za życia

onet logo

Od 2-4 miesięcy. Tyle wynosiła średnia długość życia członków sonderkommando w obozie zagłady. Naziści zmuszali ich do zacierania śladów po swoich zbrodniach, a następnie rozstrzeliwali. Dla oprawców byli zwierzętami, dla potomnych kolaborantami…

Bestialski mechanizm eksterminacji Żydów jaki prowadzili Niemcy w obozach zagłady nie byłby możliwy bez pomocy samych ofiar. Oddziały sonderkommand (niem. grup specjalnych) pod groźbą natychmiastowego rozstrzelania miały za zadanie prowadzenie innych więźniów do komór gazowych, a następnie spalanie ich ciał w piecach krematoryjnych. Nie było gorszej pracy w obozie. Ludzie religijni tracili wiarę, wrażliwi stawali się nieczuli jak kamień, a mający nadzieję na przeżycie ostatecznie porzucali ją. Henryk Mandelbaum (nr 181970), najdłużej żyjący pracownik tej piekielnej jednostki (zm. w 2008 r.) nazywał siebie i sobie podobnych żywymi trupami. Do tego ciągnąca się za nimi opinia. Niemcy nie traktowali ich jak ludzi, inni więźniowie mieli za zdrajców. Wojnę przeżyło niespełna 200.

Krótsze życie za wódkę i kiełbasę

Specjalne oddziały robocze do pracy w krematoriach tworzone były niemal wyłącznie z Żydów. Esesmani nadzorujący transporty wybierali do tego celu najsilniejszych i najsprawniejszych fizycznie mężczyzn. Każdy obóz zagłady posiadał taki oddział, jednak najbardziej znanym był ten w Auschwitz-Birkenau. Choć początkowo w skład oświęcimskiego sonderkommanda wchodziło kilkadziesiąt osób, latem 1944 r. było ich już kilka i liczyły w sumie ponad 1 tys. ludzi. Prawdziwa fabryka ludzi od „czarnej roboty”, bez której obóz nie mógłby działać.

Ze strony Niemców nie padała nigdy żadna propozycja współpracy. Wyselekcjonowany oddział dowiadywał się co będzie robić dopiero w czasie pierwszej akcji, a było nią… spalenie zwłok więźniów należących do poprzedniego sonderkommanda. Naziści wysługiwali się nimi, angażując do procesu mordowania, choć nie na długo, bo obeznani z tym co tak naprawdę dzieje się w obozach zagłady, stanowili zagrożenie. A w związku z tym, że byli bezpośrednimi świadkami zbrodni dokonywanych przez Niemców, często zastępowano ich nowymi. Sam Adolf Eichmann, twórca ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, zalecał, by członków sonderkommand zgładzać po każdej większej akcji likwidowania zwłok. Stąd średnia długość życia w jednostce wynosiła 2-4 miesięcy. Czemu zatem nie wszczynano buntów? Podobnie jak w przypadku całego holocaustu. Wszyscy myśleli, że im się uda.

W związku z wykonywaną pracą członków sonderkommand izolowano od reszty więźniów. Niemcy nie chcieli, aby rozmawiali z innymi w obawie przed rozpowiadaniem co tak naprawdę się dzieje w komorach z prysznicami. Dlatego mieli o niebo lepsze warunki, nie wspominając o wyżywieniu. Posiadali własne łóżka i koce. Początkowo zamieszkiwali oddzielne baraki, z czasem przeniesiono ich jednak na poddasze krematoriów. To co wyróżniało ich od innych więźniów to także fakt, że zamiast pasiaków mogli nosić zwykłe ubranie. Jeśli ktoś odmówił pracy lub ociągał się z jej wykonywaniem był na miejscu rozstrzeliwany.

Z relacji ocalałych możemy poznać nieco charakter tych odizolowanych miejsc. J. Cohen (nr 182492) pisał: „Po zmianie musieliśmy się wykąpać, bo byliśmy bardzo brudni. Dawali nam kawałek mydła. Mogliśmy też wymienić ubranie. Latem po pracy wychodziliśmy na dziedziniec krematorium i siadaliśmy na trawie.” Z kolei we wspomnieniach J. Gabaia (nr 182569) czytamy: „Mieliśmy pieniądze i złoto znalezione w rozbieralni. Ludzie najczęściej ukrywali to w ubraniu. Dawaliśmy je Niemcom, którzy w zamian przynosili nam kiełbasę na kolację i alkohol. Między nami a Niemcami istniał ożywiony handel wymienny jak na jarmarku.”

W przedsionku samego piekła

Co dokładnie należało do obowiązków sonderkommanda? To zależało od tego, do której grupy dostało się przydział, bowiem każda była wyspecjalizowana w „innej pracy”. Zaraz jak tylko zjawiał się transport Żydów jedna z nich musiała zapewnić spokojny transport do komór gazowych. Ok. 75% nowoprzybyłych szło nieświadomie na śmierć. Przez kilka lat w Auschwitz gazowano ok. 9 tys. osób dziennie, a był to tylko jeden z 39 obozów śmierci założonych przez nazistów. Niemcy najbardziej bali się paniki wśród więźniów, którzy mogliby zwietrzyć podstęp i domyślić się, że zostaną zamordowani. Każdy transport to jakieś 2 tys. osób, do zadań pierwszej grupy należały zatem perfidne kłamstwa i fałszywe zapewnienia, że wszyscy muszą udać się pod prysznice, w celu dezynfekcji.

Członkowie sonderkommando uspokajali nowoprzybyłych. Za każdą grupą podążał nawet ambulans ze znakiem Czerwonego Krzyża. Zawsze jechał na końcu kolumny. Było to kolejne oszustwo. Karetka nie przewoziła żadnych lekarstw tylko Cyklon B. Członkowie sonderkommando pomagali ofiarom rozbierać się i prowadzili pod prysznice. Kiedy Niemcy wpuszczali śmiercionośny gaz, mieli za zadanie pozbierać pozostawione ubranie, selekcjonując je na poszczególne rodzaje. Ta grupa miała jako jedyna kontakt z ludźmi z transportu. Zdarzały się przypadki, gdy odprowadzali na śmierć znajomych, przyjaciół, a nawet członków rodziny.

Po zakończonej egzekucji druga grupa miała za zadanie przetransportowanie zwłok do krematoriów lub wielkich dołów paleniskowych, gdzie pozbywano się ciał. Była to niezwykle żmudna praca, bowiem ciała leżały skrępowane w uściskach jedno na drugim. Ludzie instynktownie wdrapywali się po sobie jak najwyżej, tratując pozostałych. Widok był przerażający. Jakby tego było mało, część grupy musiała obcinać włosy, wyrywać złote zęby zamordowanym i ściągać pozostawioną biżuterię. Inni myli ciała, gdyż niemal wszyscy ginąc w męczarniach wypróżniali się. Jeden z ocalałych porównał ten widok z przedsionkiem samego piekła.

Kolejna grupa odpowiedzialna była za samo spalanie ciał. Czyniono to najczęściej w piecach krematoryjnych, choć kiedy te nie nadążały tworzono specjalne doły paleniskowe. Następnie zwłoki były mielone na pył i mieszane z popiołem. Kiedy zebrało się go zbyt dużo, pod czujnym okiem esesmanów, wyrzucano go do pobliskiej rzeki. Praca trwała 24 godziny na dobę. Wiele osób nie wytrzymywało napięcia i psychicznych katuszy. Popełniali samobójstwa.

Bunt w Birkenau

To, że więźniowie z sonderkommanda nie buntowali się jest prawdą, jednak nie do końca precyzyjną. Na 3,5 miesiąca przed wyzwoleniem obozu, 7 października 1944 r., doszło do jedynego i największego zarazem buntu, w wyniku którego wysadzono  Krematorium nr IV. Akcja miała miejsce w Birkenau i wzięło w niej udział 451 spośród 663 więźniów.

Sam bunt planowany był już w czerwcu, jednak w wyniku donosu na poprzedniego inicjatora, Jakowa Kamińskiego, został stłumiony w zarodku. Do pomysłu powrócono jesienią. Bezpośrednią przyczyną jego wybuchu była wiadomość o nadchodzącej zmianie więźniów w sonderkommando, co oznaczało wyrok śmierci dla jej członków. W efekcie bezpośredniego zagrożenia, 7 października o godzinie 13.30 członkowie sonderkommanda, pod przywództwem Jana Handelsmana oraz Josefa Darębusa, Załmena Gradowskiego i Josefa Deresińskiego wszczęli bunt w Krematorium numer IV. Zaatakowano strażników i wysadzono w powietrze piece krematoryjne (proch przemycono z magazynu zakładów zbrojeniowych). Zbuntowali się również więźniowie z Krematorium nr II, którzy spalili żywcem pilnujących ich esesmanów.

Niestety cała akcja zakończyła się porażką. Przynajmniej w sensie strategicznym, bo ideowo polegli byli zwycięzcami. Pokazali, że można stawić opór. Niemcy do tłumienia buntu użyli dwóch działek przeciwlotniczych. Wielu więźniów zginęło podczas ostrzeliwania budynków, choć sporej grupie osób udało się wydostać kilka kilometrów poza obóz. Dotarli do pobliskiej wsi Rajsko, gdzie zabarykadowali się w stodole. Niemcy otoczyli ich i obrzucili stodołę granatami, wzniecając pożar. Ci, którzy nie zginęli od wybuchu, spłonęli. Tym samym ani jednej osobie nie udało się ujść z życiem.

Naziści mścili się na pozostałych. Rozstrzeliwano każdego, kto mógł być w jakikolwiek sposób zamieszany w spisek. Ustalili, że proch do wysadzenia Krematoium nr IV dostarczyły cztery żydowskie dziewczęta zatrudnione w zakładach zbrojeniowych Union-Werke. Róża Robota, Ala Gertner, Regina Szafirsztajn i Estera Wajcblum zostały powieszone w dniu 6 stycznia 1945 r., na 21 dni przed wyzwoleniem obozu. W sumie zginęło 451 osób.

Dla jednych ofiary dla innych kolaboranci

Kiedy do Auschwitz zbliżali się Rosjanie, Niemcy pędzili w „marszu śmierci” więźniów do Niemiec. Pracowników sonderkommando rozstrzelano, jednak wielu z nich udało się wtopić w tłum więźniów, a w związku z tym, że byli lepiej odżywieni mieli większe szanse na przeżycie katorżniczej drogi. Po wojnie, niewielu z tych, którzy przeżyli, przyznawało się do tego co robiło. Często nawet rodzina nie wiedziała o szczegółach obozowej przeszłości. Koniec wojny nie oznaczał jednak końca kłopotów. Nie dość, że większość pracowników sonderkommnad zabili naziści, to innych wytropili Rosjanie uznając ich za kolaborantów, a jeszcze innych wymordowały grupy terrorystyczne, które w latach 50 przemierzały Europę, biorąc odwet na winnych ludobójstwa.

Przez lata dla wielu ocalałych byli zdrajcami, którzy za cenę własnych wygód pomagali w holocauście. Włoski pisarz Primo Levi określił ich jako „podobnych do współpracowników”. Powiedział, że ich świadectwom nie należy dawać zbyt wiele wiary, ponieważ mają wiele do odpokutowania i naturalne jest, że będą próbowali zrehabilitować się kosztem prawdy. Tymczasem odpowiedź na pytanie o moralną stronę tego postępowania nie jest jednak tak oczywista. Przede wszystkim nie wolno wszystkich oceniać tak samo, bowiem wojna to nic innego jak zbiór tysięcy indywidualnych dramatycznych decyzji, z których często nie ma dobrego rozwiązania. Często jedyną formą protestu była odmowa współpracy, czyli śmierć. J. Silberberg (nr 84129), jeden z więźniów sonderkommanda pisał: „Człowiek jest silny. Wola życia jest silniejsza niż chęć popełnienia samobójstwa. To żadna sztuka odebrać sobie życie. Najbardziej chciałem zobaczyć upadek Niemców i od tego momentu robiłem wszystko żeby wytrzymać. Żyć i pracować.”

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet.pl. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej  serwisu.

Dodaj komentarz