Tajemnicza śmierć Wallenberga

onet logo

Z narażeniem własnego życia i zdrowia ratował Żydów przed Niemcami. Los jednak obszedł się z nim okrutnie. Został porwany i zamordowany przez Sowietów. Kim był człowiek, któremu blisko 100 tys. ludzi zawdzięczało życie, a Albert Einstein chciał przekazać pokojową Nagrodę Nobla?

Przypadająca w tym roku setna rocznica urodzin Raoula Wallenberga, szwedzkiego przedsiębiorcy, dyplomaty, a przede wszystkim altruisty, który ratował węgierskich Żydów przed nazistowskimi oprawcami, nadal nie przynosi odpowiedzi na najbardziej nurtujące historyków pytanie – co się z nim stało? To, że zginął z rąk komunistów, nie pozostawia dziś najmniejszych wątpliwości. Kwestia sporna dotyczy tego kiedy i dlaczego czerwonoarmiści ośmielili się zgładzić osobę, której za tarczę miał służyć immunitet? Choć od tych tragicznych wydarzeń minęło ponad 67 lat Moskwa nadal milczy i odmawia udostępnienia archiwów. Jak wiemy, nie pierwszy raz…

Wallenberg, niejednokrotnie porównywany do Oscara Schindlera, pod względem liczby uratowanych ludzi zdecydowanie ma większe zasługi. Schindler uratował ok. 1300 osób, podczas gdy Wallenberg mógł ocalić nawet 100 tys. istnień. Oczywiście każde ludzkie życie jest bezcenne i nie może stanowić karty przetargowej. Warto jednak przywołać to porównanie choćby z tego powodu, by poznać skalę zjawiska. Zanim skupimy się na stanie dzisiejszej wiedzy na temat zniknięcia Wallenberga, choć pokrótce przypomnijmy jego losy, tak często pomijane przez podręczniki historii.

Wyścig z czasem

Raoul Wallenberg urodził się 4 sierpnia 1912 r. Pochodził z niezwykle bogatej rodziny szwedzkich bankierów i przemysłowców. Ich wpływy sięgają zresztą do dziś (wystarczy wspomnieć, że w posiadaniu rodu znajdują się akcje takich koncernów jak Electrolux, ABB, AstraZeneca, Saab czy Ericsson). Do Budapesztu przybył 9 lipca 1944 r. jako sekretarz szwedzkiej ambasady. W związku z tym, że Szwecja w czasie wojny pozostawała neutralna, Amerykanie (właściwie Komisja ds. Uchodźców Wojennych) sfinansowali podróż i pobyt młodego Wallenberga. Jego celem miała być ochrona pozostałych przy życiu Żydów.

Na Węgrzech ludziom wyznania mojżeszowego żyło się lżej niż w pozostałych częściach Europy, okupowanych przez Niemców. Do czasu. W marcu 1944 r. Adolf Eichmann wydał rozkaz natychmiastowego rozprawienia się z tamtejszymi „wrogami aryjskości”. W efekcie w ciągu zaledwie siedmiu tygodni eksterminowano niemal pół miliona węgierskich Żydów. Nuncjatura Apostolska, Międzynarodowy Czerwony Krzyż i dziesiątki innych organizacji charytatywnych ratowało Żydów przed śmiercią poprzez umieszczanie ich w placówkach dyplomatycznych. W tej akcji uczestniczył też rząd szwedzki, stąd obecność Wallenberga w Budapeszcie.

Pomoc Raoula w praktyce polegała na tym, że dostarczał ludziom szwedzkie paszporty, zapewniające im względne bezpieczeństwo. Zresztą nie były to tylko paszporty. Na masową skalę pomagał w zdobyciu podrobionych szwedzkich świadectw chrztu i urzędowych dokumentów. Wykupywał w imieniu szwedzkiego rządu budynki z przeznaczeniem na biura dyplomatyczne. W rzeczywistości robił to tylko po to, by zapewnić schronienie węgierskim Żydom. W samym Budapeszcie były 32 obiekty z łopoczącą na wietrze flagą szwedzką. Około 300-400 osób uczyniono pracownikami placówki dyplomatycznej.

Nie były to tylko czysto konspiracyjne zadania. Wallenberg ryzykując więzieniem, a nawet śmiercią, nie wahał się przekupywać esesmanów. Zdarzały się przypadki, gdy w ostatniej chwili wpadał na rampę stacji kolejowej i rozdawał ludziom paszporty, których wywożono właśnie do Auschwitz. Znany jest również przypadek, gdy wraz z towarzyszami, wyławiał z rzeki osoby, które przeżyły egzekucję dokonywaną przez Strzałokrzyżowców (była to lokalna organizacja faszystowskiej, sympatyzująca z nazistami). Choć Żydzi uważali go za bohatera, naziści szczerze nienawidzili, dlatego w obawie przed zamachem na swoje życie każdej nocy spał w innym budynku. W sumie udało mu się uratować kilkadziesiąt tysięcy Żydów, choć są źródła które mówią o 100 tys. ludzi.

Śmierć w niejasnych okolicznościach

Bez względu na to jakie emocje wśród Niemców budziła osoba Wallenberga, nikt nie śmiał podnieść na niego ręki. Chronił go protokół dyplomatyczny. Kiedy jednak naziści uciekli, a do Budapesztu wkroczyła Armia Czerwona sytuacja drastycznie uległa zmianie. Z właściwą sobie manierą i pewnością siebie udał się natychmiast do biura sowieckiego przedstawicielstwa wojskowego. 17 stycznia 1945 r. został jednak aresztowany przez sowiecki patrol i słuch po nim zaginął. Oficjalnym powodem zatrzymania miało być szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Rosjanie wydawali sprzeczne komunikaty. Radzieckie MSZ poinformowało ambasadę szwedzką, że „podjęto środki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa panu Raoulowi Wallenbergowi”. Później oznajmiono, że Wallenberg został zamordowany przez niemieckich lub węgierskich faszystów w drodze do Debreczyna. Informacja taka została ogłoszona 8 marca 1945 r. w rosyjskim radiu. Oczywiście było to kłamstwo, mające zatuszować działania NKWD. Faktem jest, że o losie szwedzkiego dyplomaty nikt niczego nie wiedział. Z kolei w sierpniu 1947 r. Rosjanie wysłali do Szwecji komunikat, w którym informowali, że „Wallenberg nie przebywa na terenie Związku Radzieckiego i nie jest znany władzom radzieckim”.

Dziś wydaje się hańbiącym fakt, że szwedzki rząd niezbyt gorliwie upominał się o swojego dyplomatę. Zwyczajnie uznali go za zaginionego, a z powodów politycznych nie drążono tematu. Udało się jednak ustalić jedno – Raoul na pewno trafił do Związku Radzieckiego. W lutym 1957 r., ZSRR wystosował bowiem odpowiedź, wedle której „więzień Wallenberg” zmarł 17 lipca 1947 roku na atak serca. Tym samym Rosjanie przyznali się, że więzili szwedzkiego działacza. I na tym koniec.

Wallenberg najprawdopodobniej trafił prosto do Moskwy do więzienia na Łubiance, później zaś przeniesiono go do więzienia Lefortowskiego. Od współwięźniów Wallenberga, którzy potem przedostali się na Zachód, wiadomo, że pozostawał tam do wiosny 1947 r., później najprawdopodobniej wysłano go na Syberię. Pojawili się świadkowie (m.in. Claudio de Mohr, Gustaw Richter i Horst Kitchmann), którzy twierdzili, że przebywali z nim w jednej celi. Wszyscy uważali, że został przeniesiony do łagru na Syberię. Od tamtej pory mnożyły się historie, które w żaden sposób nie przyczyniały się do rozwiązania sprawy. Wręcz przeciwnie, Czyniły ją bardziej zawiłą. Pojawiły się bowiem ludzie, jak choćby A.L. Miasnikow, przewodniczący Radzieckiej Akademii Nauk Medycznych, którzy twierdzili, że Wallenberg żył jeszcze w 1961 r.  Oczywiście radziecki rząd wszystkiemu zaprzeczał.

Wątek katyński

Niczego nie zmienił upadek Związku Radzieckiego, choć jeszcze w 1989 r. zgodzono się na wydanie osobistych dokumentów Wallenberga. Nie pojawiła się żadna nowa informacja na temat jego zgonu, czy przyczyn porwania. Nikt nie wie również co stało się z ciałem dyplomaty. Nadal oficjalnie twierdzono, że Wallenberg zmarł w 1947 r. Przeprowadzono nawet specjalne inspekcje w więzieniach, gdzie mógł przebywać Raoul, jednak nie przyniosły one żadnych efektów. Rodzeństwo Wallenberga do dziś czeka na otwarcie rosyjskich archiwów.

Jedną z teorii wyjaśniającej całe zajścia przedstawił węgierski historyk, Christian Ungvaryeg, a po nim powtórzył brytyjski dziennikarz Alex Kershaw, w wydanej w zeszłym roku książce („Misja Wallenberga. Pojedynek z Eichmannem o życie 100 000 Żydów”). Obydwaj badacze uważają, że Wallenberg został zamordowany, ponieważ poznał prawdę o… morderstwie na polskich oficerach w Katyniu.

W posiadanie informacji na temat mordu, jaki miał miejsce cztery lata wcześniej, miał wejść dzięki profesorowi Ferencowi Orsósowi, który jako kryminolog i biegły medycyny sądowej został wysłannikiem Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, która w 1943 r. przeprowadzała w Katyniu sekcje zwłok. Po ekshumacji Orsós wysłał do Budapesztu szczegółowe sprawozdanie oraz dowód zbrodni (czaszkę jednego z zamordowanych oficerów), które zdeponowano w skarbcu Głównego Węgierskiego Banku Kredytowego. Nie było wątpliwości, kto stoi za tą zbrodnią. Z tymi materiałami, dzięki swoim wpływom i znajomościom, miał się zapoznać Wallenberg.

Rosjanie chcąc zatuszować sprawę, po wkroczeniu na Węgry odzyskali dokumenty, a niewygodnego Wallenberga postanowili usunąć. Przynajmniej tak było zdaniem Kershawa. Czy możemy wykluczyć tę wersję? Nie, podobnie jaki wielu innych.

wallenberg

Ofiara sowieckiej pomyłki?

W czerwcu tego roku w Szwecji pojawiła się kolejna biografia Wallenberga, autorstwa Bengta Jangfeldta. Zdaniem szwedzkiego historyka przyczyną uprowadzenia i zamordowania Raoula były z kolei znaczne ilości złota i pieniędzy jakie przewoził w samochodzie w chwili zatrzymania. Jak twierdzi autor, Wallenberg udawał się właśnie na spotkanie z radzieckim oficerem, marszałkiem Rodionem Malinowskim, który dowodził wojskiem wyzwalającym Budapeszt, kiedy nagle został zatrzymany przez sowiecki patrol. W dwudrzwiowym studebakerze, którym jechali, żołnierze znaleźli między 15-20 kg złota i biżuterii, ukrytych w zbiorniku na paliwo.

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet.pl. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej  serwisu.

Dodaj komentarz