Pioruńska pogoda

onettechnowinki

Strach przed piorunami towarzyszy ludziom od wieków. I słusznie. To jeden z najniebezpieczniejszych żywiołów na Ziemi, o którym nadal nie wiemy wszystkiego.

Zagadkę piorunów naukowcy badają od ponad stu lat i mimo że mają do dyspozycji najnowocześniejszą technologię, nadal wiele kwestii pozostaje zagadką. Na przykład sama kwestia ich powstawania. Wiemy, że pioruny to wyładowania atmosferyczne, jednak zanim energia zostanie uwolniona, w jaki sposób pojawia się w chmurze? Najczęściej zakładana teoria mówi, że ścierają się w niej masy kryształków lodu, pary wodnej i powietrza, wytwarzając w ten sposób pole elektryczne. Cięższe i ujemnie naładowane cząsteczki zlatują ku dołowi chmury, a lżejsze i naładowane dodatnio lecą do góry. I ta iskrząca różnica ładunków sprzyja wyładowaniom atmosferycznym.

Co ciekawe zdecydowana większość piorunów (85 proc.) nie uderza w ziemię, a przeskakuje między chmurami i tam się rozładowuje. To, że pioruny uderzają w ziemię to także zasługa jej powierzchni, która naładowana jest dodatnio podczas, gdy jony naładowane ujemnie gromadzą się u podstawy chmur. Od roku 1994 rozbłyski z piorunami zaczęto również kojarzyć z ziemskimi błyskami gamma, czyli trwającymi milisekundy rozbłyskami promieniowania w atmosferze naszej planety.

Jak często pioruny uderzają w ziemię? Należałoby raczej zapytać kiedy tego nie robią? Dzięki meteorologicznym obserwacjom dokonywanym przez satelity, wiemy bowiem, że w każdej sekundzie na naszej planecie dochodzi do 50 wyładowań atmosferycznych. Daje to około miliarda czterystu milionów błyskawic rocznie. Inne szacunki mówią o 9-10 mln piorunów dziennie.

Oczywiście nie wszędzie równocześnie. Do najbardziej burzowych regionów świata należy Indonezja. Na wyspie Jawa, w pobliżu miasta Bogor burzowych dni w roku jest 322 (dla porównania w Polsce mamy ich 18-32). Unikać warto także okolic wioski Kifuka w Demokratycznej Republice Konga (158 wyładowań atmosferycznych na kilometr kwadratowy w ciągu roku). W Europie regionem o największej częstotliwości burzowo-piorunowej są Alpy, w Polsce zaś Podhale i Bieszczady.

Jak jest szansa bycia porażonym?

Prawdopodobieństwo bycia trafionym przez piorun jest jednak małe. Trudno je dokładnie oszacować, choć wiele osób uwielbia takie łamigłówki. I tak według jednych szacunków osoba, która żyje 80 lat ma szansę jak 1:3000 na porażenie piorunem w ciągu całego swojego życia. Inne dane zwiększają tę szansę do 1:350000. O czym to świadczy? Absolutnie o niczym. Zagrożenie bycia trafionym przez piorun zależy bowiem od naszej świadomości zagrożenia, tego czy wiemy jak się zachować, gdzie znajdujemy się w momencie burzy itd. A nawet to czasem nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa.

Jak bowiem wytłumaczyć fakt, że Roy Cleveland Sullivan, amerykański strażnik leśny w parku Shenandoah w stanie Virginia, w ciągu całego swojego życia został trafiony piorunem aż siedmiokrotnie! Trafił tym samym do księgi rekordów Guinnessa. Inny pechowiec, 60-letni dziś Melvin Roberts z miasteczka Seneca w Południowej Karolinie, na koncie ma sześć trafień piorunem. Obydwaj panowie przeżyli wszystkie porażenia (pierwszy co prawda już nie żyje, ale przyczyną śmierci było samobójstwo z powodu zawodu miłosnego). W USA pioruny zabijają średnio 50-55 osób rocznie, w Polsce: 3-5 osób rocznie (ostatnio w czerwcu nastolatkę z Lublina).

Na szczęście tylko tyle. Wbrew obiegowej opinii 9 na 10 osób przeżywa trafienie piorunem. Nie oznacza to jednak, że wszyscy wychodzą z tego bez szwanku. Bardzo często porażenie kończy się głębokimi zmianami w mózgu, a także trwałym kalectwem i poważnymi poparzeniami. Wszystko zależy od tego jak szybko poszkodowanych uda się hospitalizować. Bez wątpienia na przeszkodzie stoją tu często mity i zabobony, które utrudniają ratunek. Wiele osób do dziś wierzy, że osobę porażoną piorunem zamiast natychmiast zawieźć do szpitala lub wezwać pomoc, należy zakopać po szyję w ziemi. Inni boją się, że porażeni nadal przewodzą prąd i nie chcą ich dotykać. To bzdury!

Ciekawe wyniki przyniosły natomiast amerykańskie badania. Federalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób prześledziło statystyki śmiertelnych ofiar piorunów w latach 1968-2010. Wynika z nich, że 85 proc. ofiar to mężczyźni, 15 proc. kobiety. Trend ten pozostaje niezmienny od lat, a specjaliści przyznają, że nie mają pojęcia czemu tak się dzieje. Być może to mężczyźni częściej pozostają niewzruszeni na ostrzeżenia i zagrożenia piorunami?

Polując na pioruny!

Faktem jest, że powinniśmy się ich obawiać, bo energia wyzwalana w czasie wyładowania jest ogromna. Napięcie elektryczne związane z uderzeniem pioruna wynosi około 50 milionów woltów. Szacuje się je mierząc długość iskier błyskawicy. Natężenie powstającego prądu to około 30 tysięcy amperów. Jak łatwo policzyć moc wyładowania burzowego ma 1500 milionów kilowatów. Temperatura towarzysząca wyładowaniu może sięgać nawet 30 tysięcy stopni Celsjusza. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zastanawiało się na tym, czy nie dałoby się jakoś ujarzmić energii piorunów i ukierunkować jej potencjału, np. budując specjalne elektrownie.

Niestety nic z tego. – Wyobrażenia, że można zbudować elektrownie, które by przechwytywały energię pioruna to mrzonki. Ponad 99 proc. energii pioruna rozpraszana jest po drodze, do ziemi dociera niespełna 1 proc. Nie mówiąc już o tym, że czas pojawienia się burzy i lokalizacje piorunów jako potencjalnych źródeł prądu są nieprzewidywalne. Zasada powstania grzmotu jest podobna do zasady powstania huku przy wystrzale pocisku artyleryjskiego. W powietrzu, przez które płynie prąd wyładowania, następuje gwałtowny wzrost temperatury i ciśnienia, gazy się rozprężają i następuje wybuch w otwartej przestrzeni tłumaczył dla PAP prof. Marek Szczerbiński z Katedry Elektrotechniki i Elektroenergetyki AGH w Krakowie.

Problem w tym, że przeciętne wyładowanie trwa około 100 mikrosekund, a więc zasób energii elektrycznej pioruna w przybliżeniu wynosi zaledwie 40 kilowatogodzin. Wystarczyłoby to na około dwa miesiące świecenia żarówki 100-watowej (lub mniej niż 10 żarówek 60 watowych przez miesiąc).

Oczywiście zanim doszliśmy do takich wniosków były próby okiełznania energii piorunów. Wystarczy wspomnieć choćby eksperyment niemieckich naukowców, Arno von Brascha,  Curta Urbana oraz Fritza Large z 1931 roku. Pomiędzy dwoma sąsiednimi szczytami góry Monte Generoso w Szwajcarii zawiesili dwie miedziane kule, które podtrzymywane przez potężne łańcuchy porcelanowych izolatorów, zostały połączone izolowanymi przewodami z aparaturą zainstalowaną w górskim laboratorium. Cel był jeden: przechwycić energię pioruna! Miejsce wydawało się wyśmienite.

Przy oddaleniu kul udało się naukowcom uzyskać napięcie 15 milionów woltów. Co ciekawe zauważyli oni, że napięcia pomiędzy kulami występują nie tylko w czasie burzy, ale również chwilę przed jej rozpoczęciem i chwilę po jej zakończeniu. Problem w tym, że nie dało się przewidzieć kiedy to nastąpi, co niweczyło próby ich praktycznego wykorzystania. To nie wszystko. Pozostawała jeszcze kwestia magazynowania i przesyłu zdobytej w ten sposób energii, o bezpieczeństwie prowadzących badania nie wspominając. Polowanie na pioruny nie ma więc racji bytu.

Jak zachować się w czasie burzy?

 1. W czasie burzy przebywanie na zewnątrz zawsze wiąże się z ryzykiem porażenia piorunem. Pamiętaj, że nie możesz być najwyższym punktem w swojej okolicy, gdyż wyładowania atm. zazwyczaj szukają najkrótszej drogi między chmurą a ziemią.
 2. Nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami, masztami, latarniami, słupami linii energetycznych i wolno stojącymi wieżami – są one wysokie i przez to ściągają pioruny. Dodatkowo stanie pod drzewem podczas burzy naraża ciebie na śmiertelne niebezpieczeństwo uderzenia i przygniecenia spadającymi konarami, gdy zerwie się porywisty wiatr.
 3. Podczas burzy unikaj wzniesień i szczytów górskich. Góry są wysokie, dodatkowo w wyższych partiach pozbawione są lasów i zabudowań. Pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, w tym w szczyty górskie. Jeśli widzisz nadciągającą burzę, staraj się jak najszybciej schodzić w dół. Jeśli niedaleko jest schronisko górskie, udaj się do niego jak najszybciej i przeczekaj tam groźną pogodę.
 4. Jeśli burza zaskoczy ciebie na otwartej przestrzeni (polu, dużej łące), kucnij, jednocześnie maksymalnie zbliżając stopy do siebie. Jeśli piorun trafi w niedalekiej odległości, zniwelujemy wtedy skutek oddziaływania napięcia krokowego. Bieganie podczas burzy nie jest zalecane z tego powodu że czynność ta wymaga stawiania dużych kroków, co powiększa napięcie krokowe w razie bardzo bliskiego uderzenia pioruna.
 5. Bezpiecznym miejscem podczas burzy jest samochód lub samolot. Metalowa obudowa samolotu czy samochodu tworzy tak zwana klatkę Faradaya. Dzięki temu prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie przenika do wnętrza pojazdu.
 6. Podczas burzy najbezpieczniejsze są budynki wyposażone w instalację odgromową. Piorunochrony są wykonane z materiałów świetnie przewodzących prąd. Piorun po uderzeniu w budynek szuka najłatwiejszej drogi do ziemi. Instalacja odgromowa przez swoje właściwości bezpieczne sprowadza prąd z wyładowania atm. do gruntu.
 7. Nie rozmawiaj przez telefon stacjonarny i nie korzystaj z urządzeń elektrycznych podłączonych kablem do instalacji. Piorun może uderzyć w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników (np. słuchawki telefonu). Na czas burzy część cenniejszych urządzeń elektrycznych lepiej odpiąć od instalacji, gdyż impuls elektryczny z wyładowania atm. może je zniszczyć. Pamiętaj jednak, że korzystanie w czasie burzy z urządzeń bezprzewodowych (np. telefon komórkowy, laptop nie podłączony przewodami do instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej) jest bezpieczne.
 8. Gdy słyszysz grzmoty, przerwij wykonywanie prac polowych, nie czekaj, aż zacznie padać. Piorun może uderzyć jeszcze przed strefą opadu. Odłóż wszelkie metalowe narzędzia i poszukaj bezpiecznego schronienia.
 9. Gdy widzisz zbliżającą się burzę, jak najszybciej skończ prace na wysokościach (dachy, drzewa). Przebywanie na dachu w trakcie burzy stanowi dla ciebie duże zagrożenie.
 10. Podczas burzy nie przebywaj w jeziorze, w morzu lub w rzece. Substancje chemiczne zawarte w nieprzefiltrowanej wodzie powodują przewodzenie prądu. Jeśli piorun uderzy w taflę jeziora, morza czy w rzekę, istnieje spore ryzyko porażenia.
 11. Nie żegluj, gdy widzisz, że burza się zbliża. Podczas burz nad akwenami wodnymi istnieje spora szansa na pojawienie się wiatru szkwałowego. Jeśli widzisz burzę, staraj się jak najszybciej dopłynąć do przystani.
 12. Gdy prognozowane jest wystąpienie burzy, nie parkuj samochodu pod drzewami. W razie pojawienia się silnego wiatru konary lub całe drzewo może zniszczyć twoje auto.
 13. Jeśli na wolnej przestrzeni dopadnie cię gradobicie, a wokół nie będzie żadnego bezpiecznego schronienia, skul się i zasłoń głowę rękoma.
 14. Zanim wyjdziesz na dłuższy spacer bądź wyjedziesz na wycieczkę, sprawdzaj prognozy burzowe i ostrzeżenia

(źródło: Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska)

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet Technowinki w sierpniu 2013 roku. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej serwisu.

Dodaj komentarz