W imię honoru

onet logo

Pojedynki to chyba najstarsza forma rozstrzygania sporów. O ile niektóre rozpalały wyobraźnię, były i takie które wzbudzały wyłącznie śmiech. 

Historia pojedynków jest stara jak świat. Odkąd tylko istniały większe skupiska ludzi, pojawiały się konflikty, które rozwiązywano za pomocą pięści. Niedosłownie, bo nie o zwykłe mordobicie rzecz się rozchodzi, a o pokonanie przeciwnika z klasą i zgodnie z obowiązującym kodeksem (do tego potrzebni byli sekundanci). Niemal zawsze w obronie honoru – własnego lub czyjegoś – choć zdarzały się i pojedynki dla świętego spokoju. Na miecze, szpady, rapiery, czy pistolety. Dobór „akcesoriów” zmieniał się w zależności od epoki i szerokości geograficznej.

Nie zawsze chodziło w nich o to, by zabić przeciwnika. Czasem wystarczyła potyczka do pierwszej krwi. Owszem funkcjonował zwyczaj „pojedynku amerykańskiego”, w którym ciągnęło się losy, a przegrywający zobligowany był do popełnienia samobójstwa. Zwyczaj ten był jednak powszechnie krytykowany i odbierał rywalom podstawową przyjemność, jaką było własnoręczne osiągnięcie satysfakcji z pokonania przeciwnika.

Król przebity kopią

Pojedynków nie unikali sami królowie oraz przywódcy państw na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Mnóstwo koronowanych głów było na nie wyzywanych. Część wykazywała się roztropnością, część niekoniecznie.

Do Polski zwyczaj pojedynkowania się przyszedł w XIII wieku wraz z nadejściem Krzyżaków i osadnictwa niemieckiego. Jednym z pierwszych wyzwań na śmierć i życie sprowokowane było obrazą królowej Jadwigi. Otóż, kiedy w 1387 r. pewien szlachcic oskarżył ją o zdradę, aż 12 rycerzy postanowiło bronić jej honoru, dodajmy, do ostatniej krwi. Oskarżyciel przestraszył się tak bardzo, że dosłownie odszczekał pomówienia wobec królowej Polski. Był to więc jeden z pierwszych pojedynków, który się nie odbył.

Kazimierz Wielki wyzwał na pojedynek Jana Luksemburskiego, króla Czech, znanego z zamiłowania do walki wręcz. Ten jednak odmówił, był bowiem już niemal ślepy, stwierdził więc, że Kazimierz musiałby sobie wyłupić oczy, by szanse były równe. Walczył również Zygmunt August. Wyzwał na pojedynek w turnieju księcia wołyńskiego, Ilię Ostrogskiego, z którym walczył na kopie. Jego przeciwnik spadł z konia i zmarł na wskutek wewnętrznych obrażeń.

W kaszę nie dał sobie dmuchać również Stefan Batory. Znany był zresztą z porywczości, toteż bało się go wielu. W czasie bitwy pod Szent Pal w 1575 r. zaproponował Kasprowi Bekieszowi, dowódcy armii habsburskiej,  pojedynek. Zamiast przelewać krew żołnierzy zaoferował walkę na śmierć i życie. Zwycięzca nie tylko wygrywa bitwę, ale zabiera też ziemie przeciwnika. Berkieszow odmówił, podobnie zresztą jak Iwan Groźny, car Rosji,  którego książę Siedmiogrodu wyzwał kilka lat później.

Życie przez pojedynek utracił inny władcy, Henryk II Walezjusz, król Francji. W 1559 r. w turniejowym pojedynku na kopie pokonał trzech rycerzy. Rozzuchwalony zwycięstwami, a także chcąc zaimponować wybrance swego serca, poprosił o powtórną walkę kapitana gwardii szkockiej, Gabriela de Montgomery’ego. Niepotrzebnie. Odłamek kopii wbił się w prawe oko króla i uszkodził mózg. Henryk II umierał w straszliwych męczarniach.

Amerykański prezydent i sto pojedynków?

W 1804 r. w pojedynku na pistolety potykało się dwóch amerykańskich polityków:  urzędujący wiceprezydent Aaron Burr i jeden z ojców założycieli Aleksander Hamilton, widniejący dziś na banknocie dziesięciodolarowym. Panowie rywalizowali ze sobą przez wiele lat, nie unikając złośliwości. Spotkali się wreszcie na bezludnym wzgórzu w New Jersey, bo pojedynki były tam wówczas zakazane prawem. Na sygnał sekundantów wypalili. Hamilton wystrzelił pierwszy, ale chybił. Burr nie popełnił tego błędu. Na wskutek uszkodzenia narządów wewnętrznych Hamilton zmarł następnego dnia, za co Burr do końca życia był potępiany. Musiał wycofać się z polityki i o mało nie trafił za kratki za morderstwo.

Dwa lata później, również na pistolety, pojedynkował się przyszły prezydent USA, Andrew Jackson. Jego przeciwnikiem był znany rewolwerowiec Charles Dickinson. Samo spotkanie wyglądało bardzo dramatycznie. Pierwszy wystrzelił Dickinson trafiając Jacksona w klatkę piersiową. Ten jednak zdołał się podnieść i postrzelił przeciwnika w pachwinę, co zakończyło się dla niego śmiercią. Co ciekawe, kula od Dickinsona znajdowała się bardzo blisko serca, toteż żaden lekarz nie chciał go operować – nosił ją do końca życia. Jackson był zresztą bardzo narwanym człowiekiem, mówiąc kolokwialnie. Nie stronił od pojedynków (są źródła, które mówią, że stoczył ich blisko 100). W 1813 r. o mało nie amputowano mu ręki z powodu postrzału.

W 1842 r. na pojedynek wyzwano również Abrahama Lincolna. Przyszły prezydent już miał odmierzać kroki z rewidentem James’em Shields’em kiedy w porę zareagowali sekundanci i pogodzili ze sobą zwaśnionych panów. W 1921 walczył na miecze Benito Mussolini. Jego przeciwnikiem był redaktor rzymskiej gazety Francisco Ciccotti. Walka trwała 1 godz. 15 min. i została przerwana z powodu obrażeń Ciccottiego. Na ubitą ziemią wyzwano także Józefa Piłsudskiego. Marszałek nie przyjął jednak zaproszenia od gen. Szeptyckiego, którego publicznie znieważył (użytych słów nie wypada cytować).

Pod znakiem płaszcza i szpady

Oczywiście pojedynkowali się nie tylko wodzowie, dowódcy i królowie, choć na ironię zakrawa fakt, że honor mogli mieć tylko ludzie elit i wysokiej klasy społecznej. Na ubitej ziemi spotykały się bowiem tylko osoby o równym statusie. Tych z nieszlachetnym pochodzeniem batożono.

Na wieść o pojedynkach najczęściej myślimy o Francji spod znaku płaszcza i szpady, której w powieściach o muszkieterach dał obraz Aleksander Dumas. Rzeczywiście odkąd zaczęto używać w XVI wieku szpady, przez kolejne 300 lat pojedynki we Francji stały się prawdziwą plagą. Choć były one prawnie zakazane, sam Ludwik XIII ułaskawił w czasie swego panowania (1610-1643) ponad 8 tys. osób. A o ilu pojedynkach nie wiemy? Nie obyło się i bez kar. Za złamanie prawa zakazującego pojedynków, w 1627 r publicznie stracono hrabiego Bouteville’a.

Od XVIII wieku zaczęto pojedynkować się na pistolety, choć z nie oznacza to, że zrezygnowano z broni białej. Kule były szybsze i bardziej higieniczne. W taki sposób zginął choćby Aleksander Puszkin, słynny rosyjski poeta i prozaik. W 1837 r. strzelał się z baronem Georges’em d’Anthes, który zalecał się do żony pisarza. D’Anthes wystrzelił pierwszy, raniąc przeciwnika w podbrzusze. Puszkin zaledwie drasnął go w rękę, a w wyniku odniesionych ran zmarł dwa dni później. Tę niesprawiedliwość losową chciał pomścić Adam Mickiewicz, wyzywając na pojedynek zabójcę Puszkina. Do spotkania nigdy jednak nie doszło.

Casanova w Warszawie

Również w Polsce nie brakowało potyczek, o których rozprawiano latami. Niewiele osób wie, że pojedynkował się u nas słynny Giovanni Casanova. W 1766 r. rękawicę rzucił mu gen. Franciszek Ksawery Branicki (w czasie rozbiorów uznany za zdrajcę narodu). Poszło o kobietę. Kiedy Casanova bawił w stolicy, odwiedził miejscowy teatr. Po spektaklu odwiedził w garderobie aktorkę Annę Binetti po czym udał się do innej, tancerki Teresy Casacci.

Okazało się jednak, że Branicki zalecał się do Binetti, a odwiedziny Casanovy w jej garderobie uznał za policzek. Do walki doszło w Warszawie na rogu ulic Waliców i Grzybowskiej. Strzały padły niemal jednocześnie. Casanova został ranny w rękę, generał z kolei w brzuch. Ponieważ rana taka zazwyczaj okazywała się śmiertelna, Branicki był pewien, że umrze, i uznał się za pokonanego. Casanova musiał uciekać z Warszawy, był bowiem pewien że zabił dygnitarza koronnego, za co niechybnie czekała go śmierć. Branicki jednak przeżył, a panowie spotkali się po miesiącu i uścisnęli sobie dłonie.

Mimo, że w XIX wieku pojedynkowano się najczęściej do pierwszej krwi, byli i tacy, których wspólna nienawiść kończyła się dopiero w momencie śmierci jednego z rywali. Tak było w przypadku pojedynku Wacława Dłuskiego, porucznika 1. pułku piechoty i nieznany z nazwiska majora rosyjskich dragonów. Do walki doszło w 1809 r. na tyłach klasztoru Kapucynów w Krakowie. Ciekawostką jest, że Dłuski był mizernego wzrostu, uchodził za to za świetnego szermierza. Rosyjski major, choć potężnie zbudowany, walkę przegrał. Dodajmy bez honoru. Kiedy sekundanci opatrywali mu rękę, był tak wściekły na Dłuskiego, że chciał go zaatakować od tyłu, kiedy ten bezbronny czekał, rozmawiając z przyjaciółmi. Ostatecznie został ugodzony w czoło i zmarł kilka dni później.

Jak to robiły kobiety?

O ile wyjątkowo często walczono w imię honoru kobiety, często to panie same brały sprawy w swoje ręce. Nie brakuje bowiem doniesień o pojedynkach płci pięknej. Najczęściej szło o urodę, ale nie tylko…

W XVII wieku starły się dwie kobiety imieniem Baupret i Arli. Francuzki spierały się o to, która z ruch jest piękniejsza. Rozstrzygnięcie miał przynieść pojedynek, w efekcie którego –  obydwie pocięły sobie twarz. Również we Francji, choć w bardziej hollywoodzkim stylu, walczyła księżna de Saint-Belmont. Kiedy oficer kawalerii zamienił jej rezydencję w swoją kwaterę, bez niczyjej zresztą zgody, wyzwała go na pojedynek. Żaden mężczyzna nie przyjąłby takiego wyzwania, dlatego księżna przebrała się za mężczyznę. Walkę szybko wygrała, a kiedy ze szpadą na gardle oficer błagał o litość, kobieta ostentacyjnie ujawniła się, oznajmiając, że jest panią de Saint-Belmont.

Z kolei w Anglii, w 1792 r. walczyły ze sobą pani Elphinstone i lady Almeria Braddock. Spór został wywołany wiekiem jednej z  pań, a raczej kwestią domniemania jaki on właściwie jest. Jako że pani Elphinstone nie chciała go ujawnić swojej rozmówczyni, a z powodu insynuacji wyzwała ją na pojedynek. Kobiety spotkały się w londyńskim Hyde Parku. Najpierw były pistolety. Nikomu nic się nie stało, bo z celnością było słabo (muśnięty został kapelusz lady Braddock). Wobec tego panie dokończyły pojedynek szpadami. Ugodzona w ramię pani Elphinstone, przyznała się do porażki i zgodziła pisemnie przeprosić swoją rozmówczynię.

Pojedynki w oparach absurdu

O ile pojedynki kobiet budzą lekki uśmiech na twarzy, historia zna bardziej zabawne przypadki. Jak bowiem nie reagować śmiechem na pojedynek człowieka z… psem. W XIV wieku na ulicach Paryża zamordowano rycerza imieniem Aubry Mondidier. Jego wierny pies odnalazł zakopane w lesie ciało, kiedy wszyscy nieszczęśnika szukali. Zwierzę na co dzień był spokojne, jednak kiedy tylko pies spotykał kawalera Maquer rzucał się na niego z agresją. Kiedy poinformowano o tym króla, postanowiono rozstrzygnąć to za pomocą sądu bożego. Nakazano walczyć oskarżonemu z psem. Kiedy dzielny czworonóg rzucił mu się do gardła, ten przyznał się do winy.

To nie jedyny abstrakcyjny pomysł na rozstrzygnięcie pojedynku. Z pewnością konkurs na najgłupszą potyczkę wygrałoby dwóch Francuzów, którzy w 1808 r. walczyło nad Paryżem w balonach. Jeden drugiemu próbował właściwie go przebić. Skończyło się na zestrzeleniu jednego przeciwnika, który spadając na ziemię zabił swego sekundanta. W 1840 r. z kolei dwóch panów postanowiło rozstrzygnąć pojedynek za pomocą kul bilardowych. Jak? Po prostu rzucając je w siebie.

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet.pl. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej  serwisu.

Dodaj komentarz