Miliardy w bąbelkach

onettechnowinki

Markę Coca-Coli kojarzy dziś 94 proc. ludzi na całym świecie. Sama receptura napoju wyceniana jest na 100 mld dolarów, czyli mniej więcej tyle, ile Chiny wydają na utrzymanie swojej armii. Zanim firma osiągnęła tak spektakularny sukces, zaliczyła jednak kilka spektakularnych wpadek.

Gdyby wszystkie wyprodukowane napoje Coca-Coli spływały z wodospadu Niagara z jego normalną prędkością (5,7 miliona litrów na sekundę), trwałoby to 2 dni, 49 godzin i 33 minuty. Na szczęście produkty sygnowane logo amerykańskiej marki, trafiają na bardziej podatny grunt. I to w ogromnych ilościach, bowiem koncern The Coca-Cola Company jest największą firmą napojową na świecie. Zatrudnia 92 800 osób, posiada ofertę ponad 3 tys. produktów, dystrybuowanych w 206 krajach, a dzienna sprzedaż waha się w granicach 1,7 mld butelek. Jak długo trzeba pracować na taki sukces? W tym przypadku 125 lat, choć historia najsłynniejszego napoju na naszej planecie, pokazuje jak bardzo trzeba być czujnym. Konkurencja nigdy nie śpi, o czym świadczy fakt, że Coca-Cola jest jedną z najczęściej podrabianych marek na świecie.

Receptura warta miliardy

Wszystko zaczęło się w maju 1886 r. w Atlancie (Georgia). John Pemberton, znany i ceniony farmaceuta, stworzył wówczas recepturę tajemniczego syropu o barwie karmelu. Jego sprzedaż szybko rozpoczęto w największej aptece w mieście. Po zmieszaniu syropu z wodą sodową z saturatora, powstawał niezwykle orzeźwiający napój, który przypadł klientom do gustu. Pod koniec miesiąca, w którym Coca-Cola miała premierę, w lokalnej prasie pojawiła się jej pierwsza reklama. Samą nazwę „Coca-Cola” wymyślił jednak kto inny. Jej autorem był Frank Robinson, wspólnik i księgowy Pembertona. Stworzył nie tylko nazwę, ale i słynny kaligraficzny znak towarowy, który do dnia dzisiejszego stanowi podstawowy logotyp firmy.

To nie Pemberton zbił jednak majątek na Coca-Coli, a inny aptekarz, Asa Candler, który w 1893 r. wykupił do niej prawa. Umiejętnie rozreklamował produkt nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i za granicą. Coca-Cola stała się znaną i cenioną marką, której największy sekret stanowi receptura. Co ciekawe do dnia dzisiejszego nie zdradzono, z czego dokładnie robi się ten napój. Dzięki temu, że jest najlepiej chronionym sekretem w historii handlu, jej wartość wycenia się na 100 mld dolarów.

Przez te wszystkie lata, wiele firm próbowało osiągnąć podobny smak. Do dziś jednak nikomu nie udało się odtworzyć idealnego składu. Niemal od początku istnienia, jedyna kopia receptury przechowywana była w skarbcu banku SunTrust w centrum Atlanty. Przepis jest tak tajny, że podobno w jednym momencie znają go jedynie dwie osoby na całym świecie. Rzekomo ze względów bezpieczeństwa zabrania się im podróżowania jednym samolotem. Ile z tego jest prawdą, a ile mitem? Tego nie wiemy. W zeszłym roku, po 86 latach, firma Coca-Cola przeniosła jednak kopię z recepturą do muzeum historii napoju, The World of Coca-Cola  w Atlancie.

Coca-Cola i kokaina?     

Nie oznacza to oczywiście, że skład coli nie zmieniał się przez te wszystkie lata. Zmieniał i to kilka razy. Niekiedy wymuszał to rynek. Tak było w przypadku liści koki, których domieszki znalazły się w pierwotnym składzie. Otóż, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że pod koniec XIX wieku niewielką zawartość kokainy, wydzielanej z liści koki, stosowano jak panaceum na wszelkie dolegliwości. Kokaina wchodziła w skład leków na astmę i katar sienny. Często wykorzystywali ją też przedsiębiorcy. Szybko jednak zorientowano się, że używka działa silnie uzależniająco i jest niebezpieczna. Poszła fama, że picie Coca-Coli prowadzi do uzależnienia od kokainy.

Mało tego, w 1903 r. dziennik „New York Tribune” opublikował rozmowę z pułkownikiem J.W. Watsonem, który opowiadał, jak to po spożyciu narkotyku kolorowi robotnicy gwałcą białe kobiety. Medialna bomba wybuchła, a doniesienia o ponad 200 zgonach w krótkim czasie, jakie z powodu przedawkowania kokainy miały miejsce w całym kraju, tylko podsyciły społeczną dezaprobatę. Jesienią 1903 roku, aby uspokoić wyborców, władze stanu Georgia wprowadziły zakaz sprzedaży produktów zawierających kokainę. Od tego czasu Coca-Colę zaczęto produkować bez domieszki narkotyku. The Coca-Cola Company zaczęła wkrótce uparcie twierdzić, że kokainy nigdy w jej napoju nie było.

Nieudany eksperyment

Na kolejną zamianę receptury trzeba było czekać kilkadziesiąt lat. W 1985 r. firma postanowiła poeksperymentować. Coca-Cola miała wówczas ugruntowaną pozycję lidera na rynku. Po piętach deptał jej jednak główny konkurent, Pepsi. Ku zdziwieniu wielu Amerykanów, w wyniku tzw. ślepych testów, przeprowadzonych przez firmę, bardziej słodki smak Pepsi smakował im znacznie bardziej. Co ciekawe to Pepsi wskazywane było jako Coca-Cola. Opinia publiczna była poruszona. Co gorsze, Coca-Cola zorganizowała własne testy, które potwierdziły niekorzystny dla niej stan rzeczy.

Firma miała prawdziwe kłopoty. Po raz pierwszy w historii jej pozycja była zagrożona. Roberto Goizueta (prezes zarządu) i Donald Keough (dyrektor) postanowili zlecić prace nad urozmaiceniem receptury. Po kilku miesiącach powstała nowa formuła, której celem było zawładnięcie gustami konsumentów. W całym kraju od Nowego Jorku po Californię firma przeprowadził 200 tys. ślepych testów. Nowy smak pobił nie tylko oryginalny smak Coca-Coli, ale również Pepsi. Dyrektorzy tak mocno byli przekonani, że zdobędą rynek, że po 99 latach postanowili porzucić dawną recepturę i produkować napój tylko na bazie nowego składu. Coca-Cola rozpoczęła największa kampanię reklamową w swojej historii. Więcej ludzi wiedziało o tym, że napój ma nowy smak niż to, kto jest prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Kiedy poinformowano opinię publiczną, że firma nie będzie już produkować tradycyjnej Coca-Coli i zastąpi ją nowym smakiem, ludzie nie byli zachwyceni. Każdego dnia w centrali firmy, w Atlancie, odbierano 5 tys. telefonów od rozczarowanych konsumentów. Powstało stowarzyszenie, którego celem było organizowanie protestów, które miałyby skłonić przedstawicieli firmy do przywrócenia dawnego smaku. – Byłem zszokowany gniewem jaki przewijał się w wielu rozmowach telefonicznych. Otrzymaliśmy kilka wieńców pogrzebowych, dostałem list adresowany do „byłego szefa” firmy Coca-Cola. Pewien prawnik z Idaho przysłał nam jakieś pismo, bo jak twierdził, chciał mieć jakieś papier z podpisami dwóch największych imbecyli w historii amerykańskiego biznesu. Kiedy przychodzi burza, mówi się, że powinno się przeczekać aż przycichnie, ale ta burza miała długo trwać – powiedział po latach Donald Keough, dyrektor firmy.

Sprzedaż spadała w przerażającym tempie. W ciągu dwóch miesięcy Ameryka przestała kochać Coca-Colę. Liczba telefonów ze skargami urosła do 8 tys. dziennie. W kościołach na południu kraju odmawiano modlitwy za dusze szefa miejscowej rozlewni. Z kolei rozlewnie poza Stanami Zjednoczonymi nie były zainteresowane zakupem nowej coli. Ostatecznym poniżeniem było stwierdzenie Fidela Castro, że śmierć oryginalnej receptury Coca-Coli oznacza upadek Ameryki. Kierownictwo poczuło się osaczone. Nie dało się dłużej ignorować protestów. Po trzech miesiącach przywrócono dawną recepturę i sprzedawano pod nazwą „Coca-Cola Classic”.

Powoduje raka, odplamia i rozpuszcza zęby?

Kolejną zmianę składu całkiem niedawno wymusiły władze stanowe Californii. W 2012 r. nakazały bowiem umieszczać na etykiecie ostrzeżenie, że napój zawiera potencjalnie rakotwórczy związek chemiczny. Chodzi o substancję 4-MEI (ang. 4-methylimidazole), która znajduje się w karmelu dodawanym do napoju. Jak wykazali naukowcy w badaniach na gryzoniach, zwiększa on ryzyko zachorowania na raka u myszy i białaczki u szczurów. Nakaz nie dotyczy tylko Coca-Coli, ale wszystkich producentów napojów (również Pepsi). W związku z tym, że takie ostrzeżenie mogłoby zniechęcać do kupowania, władze firmy postanowiły zmodyfikować nieco recepturę, by zmniejszyć ilość budzącej kontrowersje substancji. Nikt nie chciał powtórki sprzed 100 lat, kiedy o Coca-Coli mówił się źle, ze względu na zawartość narkotyków.

Co warto podkreślić, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w marcu 2011 r. potwierdził, że obecność 4-MEI w barwniku karmelowym nie jest groźna dla ludzkiego zdrowia, dlatego na Starym Kontynencie skład pozostanie bez zmian. Już wcześniej Coca Cola i Stowarzyszenie Producentów Napojów USA wskazywały, że nie ma dowodów na to, że 4-MEI zwiększa ryzyko raka u ludzi. Według nich ktoś musiałby wypić tysiąc puszek Coli lub Pepsi dziennie, by osiągnąć dawkę, która u gryzoni wywołuje zachorowanie na raka.

Oczywiście to nie pierwsza sytuacja, w której koncern musi tłumaczyć się ze składu swoich napojów. Mitów i Legend na temat Coca-Coli krąży znacznie więcej. Ile z nich jest prawdziwych? Przytoczmy choć niektóre z nich. Wiele osób uważa, że Coca-Cola świetnie nadaje się jako odplamiacz lub odrdzewiacz. Co na to firma? Powyższy mit wynika pewnie z obecności w Coca-Coli kwasu ortofosforowego, który jest w niej stosowany jako regulator kwasowości. Kwasy występują lub mogą być dodawane do wielu produktów spożywczych np. soków owocowych, produktów mlecznych czy innych napojów bezalkoholowych – czytamy w komunikacie firmy. Ciekawostką jest, że w kilku stanach USA oddziały drogówki wożą po 2 galony Coca-Coli, bo podobno szybko zmywa krew z jezdni.

Inny mit dotyczy tego, jakoby Coca-Cola miała rozpuszczać zęby. Na swojej stronie internetowej, koncern tłumaczy również i to. Czy to prawda, że ząb wrzucony do szklanki z Coca-Colą rozpuszcza się w ciągu kilku dni? Podobnie jak ząb wrzucony do szklanki z sokiem pomarańczowym. I podobnie jak w przypadku soku pomarańczowego to niczego nie dowodzi. Zęby w jamie ustnej poddane są działaniu napoju tylko przez chwilę, a nie są w nim zanurzane na kilka dni. Poza tym ząb w szklance pozbawiony jest ochronnego działania śliny, która w jamie ustnej nieustannie go obmywa i w naturalny sposób chroni przed demineralizacją. Gdyby napoje rozpuszczały zęby, żylibyśmy w społeczeństwie pozbawionym uzębienia – odpowiada firma.

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet Technowinki. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej serwisu.

Dodaj komentarz