Magister on-line

onettechnowinki

Z roku na rok rośnie liczba kursów i kierunków studiów, które możemy przyswajać w zaciszu własnego domu. Dyplomy polskich i zagranicznych uczelni są na wyciągnięcie ręki. Pytanie tylko czy potrafimy to docenić?

Od lat chwalimy się, że Polacy są świetnie wyedukowani i wszechstronnie przygotowani do podbicia rynku pracy. To fakt. Liczba studentów w naszym kraju jest niesłychanie wysoka. Na status słuchacza wyższej uczelni decyduje się co drugi maturzysta (dla porównania w krajach Unii Europejskiej, średnio co czwarty). W rankingu, opublikowanym przez OECD, Polska znalazła się na czwartym miejscu na świecie pod względem procentowego udziału osób, które w 2008 r. ukończyły studia. Odsetek młodzieży w wieku szkolnym, która w 2008 r. wybrała się na uczelnię wyniósł aż 50 proc. Jeszcze kilkanaście lat temu wyższe wykształcenie miał co dziesiąty Polak, obecnie już co piąty.

Jednak w związku z faktem, że samo ukończenie studiów nie gwarantuje znalezienia pracy, ośrodki akademickie coraz częściej wychodzą z inicjatywą. Jedną z nich jest możliwość studiowania on-line. Dla kogo skierowana jest ta oferta? Najczęściej dla osób pracujących, dla których zdobywanie doświadczenia zawodowego jest tak samo ważne jak podnoszenie kwalifikacji. Ale nie tylko. Z tego typu ofert często korzystają również osoby niepełnosprawne, które często mają utrudniony dostęp do szkolnictwa wyższego. Spośród 200 kierunków, na jakich kształcą się dziś polscy studenci, coraz więcej dostępnych jest właśnie w systemie e-learningowym.

magister1

Szeroki wachlarz ofert

Zacznijmy od możliwości, bo na polskim rynku z roku na rok pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do osób, zainteresowanych studiowaniem przez internet. Zajęcia w takiej formie proponuje m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, UMCS, Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP, SGGW, Politechnika Warszawska, Uczelnia Łazarskiego, czy Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych oferuje na przykład studia I-go stopnia, trwające 4 lata i zakończone uzyskaniem tytułu inżyniera informatyki, a także 2-letnie studia magisterskie uzupełniające (II stopnia). Dobrą wiadomością jest to, że istnieje możliwość skrócenia bądź wydłużenia czasu trwania nauki. Poza tym przechodzenie między zwykłymi studiami zaocznymi a internetowymi nie stanowi żadnego problemu. Od 2002 r. studia I i II stopnia, a także studia podyplomowe oferuje Polski Uniwersytet Wirtualny. To wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej z Lublina i łódzkiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Studenci mają do wyboru zajęci m.in. z zarządzania i marketingu, informatyki, politologii, filologii angielskiej i germańskiej, a nawet pielęgniarstwa. Studia on-line prowadzi również Polish Open University (Wyższa Szkoła Zarządzania).

Tego typu zajęcia lub kursy już dawno przyjęły się na Zachodzie. Większość prestiżowych uczelni udostępnia swoje zasoby na platformie lub oferuje studia i kursy on-line. Jedną z pierwszych uczelni, która otworzyła się na taką formę kształcenia był słynny Kalifornijski Uniwersytet w Berkeley. Materiały edukacyjne udostępniano całkowicie za darmo w internetowym serwisie YouTube. Uczelnia zamieściła w sieci ponad 300 godzin nagrań wideo poświęconych m.in. zagadnieniom konfliktów międzynarodowych i biotechnologii. Z czasem rozszerzyła zakres edukacji. Dziś niemal każda uczelnia robi to samo.

Rynek rozwija się niezwykle szybko. Z danych Sloan Consortium, międzynarodowej organizacji monitorującej rozwój edukacji internetowej, wynika, że do końca 2009 roku już ponad 5,6 mln uczniów i studentów korzystało z e-learningu. A dziś? Odwiedzając takie portale jak Coursera.org (firma założona przez profesorów z Uniwersytetu Stanforda, która za darmo udostępnia blisko 100 kursów z najlepszych uczelni) mamy możliwość skorzystania z edukacji na uznanym światowym poziomie. W chwili obecnej ponad 1,6 mln osób ze 196 krajów na świecie uczestniczy w przynajmniej jednym kursie zorganizowanym przez tę firmę. Już ta liczba robi wrażenie.

Najlepsze uczelnie świata w zasięgu myszki

Jak w praktyce wyglądają zajęcia internetowe? Otóż uczelnia udostępnia najczęściej platformę multimedialną, na której znajdują się potrzebne materiały. Oczywiście im atrakcyjniejsza forma materiałów, tym więcej chętnych (zwykłe pdf-y nie wystarczą!).

Obowiązują określone terminy zaliczeń, choć w tym przypadku można umawiać się z prowadzącym indywidualnie. Wykładowcy mogą pomóc również każdemu z osobna. Niewątpliwym plusem tego typu edukacji jest fakt, że sami organizujemy sobie czas i miejsce pracy. Mamy kontakt z innymi kursantami, choćby poprzez czat czy wideokonferencje. Do tego różnorodność multimediów i dostępnych materiałów sprawia, że sporo osób decyduje się właśnie na taką formę nauki.

Jedną z nich jest Łukasz, absolwent informatyki Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego.

– Nigdy nie żałowałem tego, że nie poszedłem na studia stacjonarne. Straciłbym na nie pięć lat, bez żadnej gwarancji, że znajdę po nich pracę. Bardziej chodzi o to, że spora część programu, jeśli nie większość, to przedmioty, które zupełnie nie przydadzą mi się w pracy. Ucząc się sam, nie marnuję czasu. Poza tym zajmując się grafiką, kończę specjalistyczne kursy, które są mi stricte potrzebne do mojej pracy. W tradycyjnym systemie, wiele przedmiotów muszę bardziej „wychodzić” niż wykazać się wiedzą na ich temat – tłumaczy.

Na korzyść wirtualnych zajęć przemawiają statystyki. Czas trwania szkolenia szacowany na 30-40 godzin efektywnej pracy z komputerem, odpowiada ok. 60-80 godzinom tradycyjnego szkolenia. Do tego możliwość studiowania nie tylko w kraju, ale i na renomowanych uczelniach całego świata. By ukończyć specjalistyczny kurs sygnowany certyfikatem Massachusetts Institute of Technology, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę. A wszystko to przekłada się na znacznie nisze koszty, jakie trzeba ponieść w związku z nauką. W Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP, nawet o 20 proc. plus oczywiście koszty związane z ewentualnym utrzymaniem się w innym mieście.

Nie każdy dyplom da się wyklikać

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli mówimy o studiach internetowych, w przeciwieństwie do kursów, nie do końca jest tak, że uzyskamy dyplom wyższej uczelni bez wychodzenia z domu. Według polskiego prawa (od 2 grudnia 2011 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dz.U. nr 246, poz. 1470) liczba godzin zajęć dydaktycznych na studiach internetowych, nie może być większa niż 60 proc. ogólnej liczby godzin zajęć dydaktycznych określonych w programach kształcenia dla poszczególnych kierunków studiów. Pozostałe 40 proc. musi odbyć się na terenie uczelni.

Szczególnie zajęcia laboratoryjne, terenowe i warsztatowe powinny odbywać się w warunkach rzeczywistych, na zajęciach dydaktycznych, wymagających bezpośredniego udziału wykładowców oraz studentów. Co ciekawe jeszcze w 2007 r. limity zajęć e-learningowych były jeszcze mniejsze. W przypadku niektórych, największych uczelni nawet 80 proc. zajęć mogło się odbywać zdalnie.

Badania Homo Homini, przeprowadzone w zeszłym roku na zlecenie Polish Open University, dowodzą, że ponad połowa polskich studentów (57,7 proc.) jest przekonana, że studia przez internet będą w stanie w przyszłości zastąpić tradycyjne zajęcia.

– Studenci widzą, że tego typu rozwiązania sprawdzają się w innych krajach, więc z równym powodzeniem mogą też funkcjonować w polskiej rzeczywistości. Ciągły i dynamiczny rozwój technologii, coraz szerszy dostęp do internetu w całym kraju, nie tylko w dużych miastach, a z drugiej strony wysokie koszty wynajmu kwater powodują, że potencjał do rozwoju e-learningu w Polsce jest całkiem spory – uważa prof. Krzysztof Bartosik, Prorektor ds. Dydaktyczno-Naukowych z Polish Open University.

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet Technowinki. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej serwisu.