Oszukać przeznaczenie

Odrobina szczęścia, bezinteresowna pomoc lub zwykłe wyrachowanie sprawiły, że część pasażerów przeżyło katastrofę „Titanica”. Choć żadnej z tych osób nie ma już nami, ich świadectwa doskonale opisują tragiczne wydarzenia tamtej nocy. Zderzenie z feralną górą lodową, na każdym odcisnęło swe piętno.

W nocy z 14 ma 15 kwietnia 1912 r. na pokładzie „Titanica” znajdowało się ponad 2200 osób. Przeżyło niewiele ponad 700. O tym kto przetrwa, a kto zginie decydowało wiele czynników, choć nie jest tajemnicą, że najbardziej liczył się status społeczny. Podczas gdy szanse przeżycia kobiety podróżującej I klasą wynosiły 90 proc., mężczyzna z III klasy mógł liczyć co najwyżej na 10 proc.

Titanic, Historicon

W ostatniej chwili

Każdy, komu udało się przeżyć katastrofę, do końca życia był wdzięczny opatrzności za to, że los okazał się dla niego łaskawy. O takim szczęściu mogli mówić pasażerowie, którzy wysiedli jeszcze w Irlandii. Zanim „Titanic” obrał kurs na Nowy Jork, miał bowiem dwa „przystanki”. Z Suthampton popłynął do Cherbourg we Francji, skąd zabrał 150 pasażerów, a następnie do Queenstown w Irlandii. Wśród pasażerów byli podróżni, którzy wykupili bilet tylko na tę część podróży. Wśród nich, Francis Browne, młody fotograf, który bilet na statek dostał w prezencie od swojego wuja.

Co ciekawe, Browne, podróżując pierwszą klasą zaprzyjaźnił się z pewnym zamożnym małżeństwem, które widząc jego pasję i nienaganne maniery, zaproponowało mu kupno biletu do Nowego Jorku, a nawet opłacenie powrotnego. Podniecony Francis wysłał ze statku telegram do swojego przełożonego z prośbą o pozwolenie na kontynuowanie dalszej podróży (w owym czasie Browne pobierał nauki kapłańskie, ponieważ przyszłość wiązał z duchowieństwem). Odpowiedź jaką uzyskał szybko jednak ostudziła jego zapał. „Zejdź z tego statku” napisał przełożony, co też zawiedziony Francis uczynił.

Kilka dni później zapewne był wdzięczny za stanowczość, jaka wykazała się osoba, którą prosił o pozwolenie. Francis Browne został jezuitą, a jego pasja sprawiła, że swego czasu stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych fotografów. Na tym nie koniec. Zdjęcia, które wykonał w pierwszej części rejsu, stały się niezwykle cenne. O ich publikacje zabiegały największe gazety na świecie. Zmarł w roku 1960 w wieku 80 lat.

W Queenstown wysiadła również mała grupka pasażerów, którzy choć mieli wykupiony bilet do Nowego Jorku, nie chcieli kontynuować podróży ze względu na przesądy. Jakie przesądy? Otóż kiedy „Titanic” wypływał z portu Sothampton o mały włos nie zderzył się z innym statkiem, którego liny cumujące zerwał wiatr. Są głosy, jakoby mieli się również dowiedzieć o pożarze składu węgla, który dzień przed wypłynięciem wybuchł na pokładzie słynnego liniowca. Udało się go ugasić, jednak, by nie wzbudzać niepotrzebnych obaw, sprawę trzymano w największej tajemnicy. Niektórzy uznali to za zły znak i wysiedli.

Przeżyć trzy katastrofy morskie

O niesamowitym szczęściu może mówić również Violet Jessop, młoda angielska stewardesa, która przeżyła katastrofę nie tylko „Titanica”, ale również „Olympica” (rok wcześniej) i „Brytannica” (w 1916 r.), luksusowych statków należących do jednego armatora, firmy White Star Line. O ile w wypadku jakiemu legł „Olympic” nikt nie ucierpiał, w przypadku „Titanica” zginęło ponad 1500 osób.

Jako kobieta znalazła się w łodzi ratunkowej nr 16. Podczas opuszczania szalupy ktoś podał jej dziecko, które trzymała na rękach do czasu, aż rozbitków uratowała załoga „Carpathii, która jako pierwsza przybył z pomocą. Violet będąc już na emeryturze dostanie telefon od osoby, która poda się właśnie za uratowane dziecko. Historia z „Titanicem” nie zniechęciła jej do pływania. Kiedy wybuchła I wojna światowa z ramienia Czerwonego Krzyża pracowała jako pielęgniarka na „Brytannicu”, przerobionym na pływający szpital.

Kiedy ogromny liniowiec został uszkodzony przez minę, Violet znowu znalazła się w szalupie ratunkowej, choć wydarzenia potoczyły się znacznie bardziej dramatycznie. Podczas wodowania łodzi, okrętowe śruby zaczęły wsysać wszystko wokół. Młoda pielęgniarka salwowała się ucieczką wyskakując do wody. Niestety podczas wypływania uderzyła głową o stępkę. W ostatniej chwili wyciągnął ją jakiś mężczyzna. Po latach wspominała, że uratowały ją jej gęste kasztanowe włosy, choć sama przyznała, że po katastrofie, lekarz stwierdził u niej pęknięcie czaszki. Violet Jessop zmarła na niewydolność serca 5 maja 1971 roku.

Jedna łódź, wiele charakterów

Z pewnością jedną z najbardziej wyrazistych postaci, które ocalały z „Titanica” była Molly Brown, którą już po jej śmierci zaczęto nazywać „niezatapialną”. Niezwykle silny charakter, a przy tym czysto ludzka empatia, której nie tłamsiły konwenanse, sprawiły, że była postacią dość kontrowersyjną. Zwłaszcza dla ówczesnych elit.

Do Stanów Zjednoczonych płynęła m.in. po lekarstwa dla swojej córki. Zapamiętano ją jako osobę o ogromnej sile przebicia. Kiedy wodowano jej szalupę ratunkową nakazała zaprzestania akcji, gdy zorientowała się, że wiele miejsc zostało pustych. W pewnym momencie przejęła nawet inicjatywę i dowodzenie łodzią, każąc kobietom wiosłować, by się rozgrzały.

Dowodzącemu tą samą szalupą Robertowi Hichensowi zagroziła nawet, że go wyrzuci za burtę. Niestety było to już na długo po tym, gdy ten nie zgodził się na powrót w pobliże miejsca katastrofy, by wyławiać pływających w lodowatej wodzie ludzi. Później pasażerowie łodzi oskarżyli go o brak reakcji oraz poszanowania dla ludzkiej godności (topiących się miał nazywać „truposzami”).

Po katastrofie Molly Brown zorganizowała akcję, w ramach której zebrano 10 tys. dolarów na rzecz najuboższych pasażerów, którzy na „Titanicu” zostawili często cały dorobek życia. Zmarła w 1932 r. z powodu guza mózgu. A Hichens? Po katastrofie tłumaczył się w sądzie ze swojego zachowania. Zmarł w 1940 r. z powodu niewydolności serca.

Podobne problemy miał Stanley Lord, kapitan statku „Californian”, który widział światła tonącego „Titanica”, a nawet race wystrzelone na pomoc, ale nie zareagował i nie pospieszył rozbitkom z pomocą. Problem polegał na tym, że załoga „Californiana” była w znacznej odległości od miejsca katastrofy, a race odczytała jako fajerwerki wystrzeliwane ku rozrywce pasażerów. Po wielu latach ujawniono jednak, że Stanley Lord groził swojej załodze, jeśli zaczną zbyt wiele opowiadać o okolicznościach tego zdarzenia, więc prawda może być zupełnie inna.

Hańba do końca życia

Nie tylko Hichens uchodził za „tego złego”. Było kilka osób, które przeżyły katastrofę, jednak mało chwalebny sposób w jaki tego dokonali, sprowadził na nich lawinę krytyki. Jednym z najbardziej „znienawidzonych” przez ówczesną opinię publiczną był J. Bruce Ismay, właściciel statku, który zamiast przepuścić kobiety i dzieci, podstępnie przedostał się do szalupy ratunkowej i salwował ucieczką.

Przez prasę okrzyknięty został największym tchórzem w historii. Rysowano jego karykatury, a pisarz Ben Hecht, napisał o nim nawet zjadliwy wiersz. W kręgach towarzyskich ludzie pokazywali go sobie palcami. Słowem, dobre imię człowieka cieszącego się niegdyś szacunkiem, poszło na dno razem z jego statkiem. Nad losem Ismay’a rozwodzi się Frances Wilson, autorka książki „How to Survive the Titanic”, będącej szkicem biograficznym tchórzliwego milionera. Ciekawostką jest, że podróż „Titanicem” miała być ostatnią w jego karierze.

Jemu przypisuje się także wywieranie presji na oficerów i kapitana, by płynąć statkiem z maksymalną prędkością. Ignorowanie ostrzeżeń przed pływającymi górami lodowymi miało być środkiem do celu, którym było przybycie do portu w Nowym Jorku, wcześniej niż zakładano. Nigdy jednak nie udało się zebrać wystarczających dowodów na potwierdzenie tej hipotezy. W każdym razie jako właściciel statku oskarżony był o liczne zaniedbania.

Opinia publiczna to właśnie jego obwiniała o zatonięcie „Titanica”. Nieco ponad rok po katastrofie podał się do dymisji jako prezydent Międzynarodowej Floty Handlowej i prezes White Star Line. Resztę życia spędził u boku żony, najpierw w Irlandii, a później w Anglii. Na starość miał spore problemy ze zdrowiem. Zmagał się z cukrzycą, która sprawiła, że w 1936 r. lekarze musieli mu amputować część prawej nogi. Zmarł w Mayfair w Londynie, 17 października 1937,  w wieku 74 lat.

Egoiści, czy ofiary przypadku?

Z towarzyskim ostracyzmem spotkało się również małżeństwo Duff-Gordonów, które ewakuowało się w szalupie przeznaczonej dla 40 pasażerów, z zaledwie 12 osobami na pokładzie. Mieli również zapłacić marynarzom za to, by nikogo więcej nie zabierali i jak najszybciej oddalili się od miejsca katastrofy.

Trzeba przyznać, że para milionerów była dość osobliwym małżeństwem. On, sir Cosmo, był szkockim ziemianinem i znanym sportowcem (srebrny medalista olimpijski w szermierce). Ona, lady Lucy, była znaną na całym świecie projektantką mody, zarabiającą na swoich kreacjach miliony. Ze względu na pracę rzadko ze sobą mieszkali, choć prawda była taka, że było im tak wygodniej. Nawet w czasie feralnego rejsu mieli wynajęte dwa osobne apartamenty.

W czasie ewakuacji, już na pokładzie szalupy ratunkowej, Lucy miała z żalem powiedzieć do swojej sekretarki, że „przepadła jej piękna suknia wieczorowa”, czym rozwścieczyła załogę. Cała historia została później ujawniona prasie, przez co małżeństwo Duff-Gordonów do końca życia było synonimem egoizmu i pogardy.

Zdaniem Dona Lyncha, historyka, badającego losy ocalałych z „Titanica”, Duff-Gordonowie padli ofiarą kompletnego przypadku. Według jego wersji wydarzeń, sir Cosmo, lady Lucy i jej sekretarka, spierali się, czy wrócić po innych rozbitków. Członkowie załogi bali się sprzeciwić sławnym pasażerom, a ci z kolei sądzili, że decyzja o powrocie należy do załogi. W efekcie mimo długiej dyskusji nie zrobiono nic. Wyszło na to, że Duff-Gordonowie zarekwirowali łódź dla siebie, a sir Cosmo, dał nawet każdemu marynarzowi po 5 funtów, co wyglądało na łapówkę. Dlatego później prasa nie pozostawiła suchej nitki.

Ostatnia z ocalałych

Dziś nie żyje już ani jedna osoba, która znajdowała się na pokładzie „Titanica”. W 2009 r. w wieku 97 lat zmarła, Millvina Dean, najdłużej żyjąca pasażerka legendarnego liniowca. Sama jednak nie pamiętała wydarzeń sprzed lat, bowiem w dniu katastrofy miała zaledwie 2 miesiące. Zginął wówczas jej ojciec. Sama Millvina nigdy nie udzielała się publicznie, dopiero po siedemdziesiątce zaangażowała się w walkę o pamięć o „Titanicu”.

Chętnie brała udział w konferencjach, wystawach, czy filmach dokumentalnych i  telewizyjnych. Nie stroniła od wywiadów. W 1998 wyruszyła do Stanów Zjednoczonych aby wziąć udział w konwencji związanej z Titanicem w Springfield oraz innej w 1999 roku w Montrealu.

Jednak w ostatnich latach życia zmagała się z ogromnymi problemami zdrowotnymi i… brakiem pieniędzy na ich leczenie. Wyprzedawała pamiątki rodzinne, w tym te związane z katastrofą. Ostatnie lata spędziła w domu opieki. Zainaugurowano nawet specjalny fundusz, dzięki któremu gromadzono środki na jej leczenie. Media twierdziły, że nawet Leonardo DiCaprio, Kate Winslet i James Cameron, zasilili fundusz kwotą 22 tys. funtów. Sami celebryci jednak nigdy tego nie potwierdzili.

Autor: Kamil Nadolski

To tylko fragment tekstu opublikowanego w serwisie Onet.pl. Cały artykuł dostępny jest na stronie internetowej  serwisu.

Dodaj komentarz